Metakarpal orta yan kırıklarında kilitli plaka, iki çapraz k-teli ve iki yöntemin kombine şeklinde kullanılması uygulamalarının sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Analysis of the use of locked plate, two cross k-wires, and their combined application in the treatment of metacarpal mid-lateral fractures using the finite element method
- Tez No: 810067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ALİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kırıklar, özellikle elde meydana geldiğinde, günlük yaşamın kalitesini önemli ölçüde etkileyen travmalardan biridir. Metakarpal kırıklar, en yaygın el kırıkları arasında yer alır ve bunların etkin bir şekilde tedavi edilmesi, normal el işlevini geri kazanmak için kritiktir. Bu çalışma, metakarpal orta yan kırıkların tedavisinde kullanılan kilitli plaka, Kirschner teli ve bu iki yöntemin kombinasyonunun sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilmesini hedefler. Çalışmada, el travması geçiren bir bireyin bilgisayarlı tomografi verileri kullanılarak üç boyutlu bir kemik modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan modelde, hastanın özgün anatomik yapısı ve tedavi yöntemleri dikkate alınmıştır. Modellenme sürecinde MIMICS ve SolidWorks yazılımları kullanılmış ve 3-MATIC yazılımı ile mesh yapıları elde edilmiştir. Tüm veriler ANSYS adlı sayısal analiz programına aktarılarak sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz süreci, hem kemikte hem de kullanılan tedavi yöntemlerinde gerilme ve deformasyonun incelenmesine imkân sağlamıştır. Analiz sonuçları, kilitli plaka ve Kirschner teli kombinasyonunun, diğer metotlara göre daha az gerilme ve deformasyon oluşturduğunu göstermiştir. Bu bulgular, metakarpal kırıkların tedavisinde daha etkin ve güvenli stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Fractures, particularly those occurring in the hand, significantly affect the quality of daily life. Metacarpal fractures are among the most common hand fractures, and their effective treatment is critical for regaining normal hand function. This study aims to analyze the use of a locked plate, Kirschner wire, and a combination of these two methods in the treatment of metacarpal mid-lateral fractures using the finite element method. In this study, a three-dimensional bone model was constructed using the computed tomography data of an individual who suffered a hand trauma. The model takes into account the patient's unique anatomical structure and treatment methods. MIMICS and SolidWorks software was used in the modeling process, and mesh structures were obtained with the help of 3-MATIC software. All data were transferred to a numerical analysis program called ANSYS to perform the finite element analysis. This analysis process allowed for the investigation of stress and deformation both in the bone and in the used treatment methods. The results of the analysis demonstrated that the combination of a locked plate and Kirschner wire caused less stress and deformation compared to other methods. These findings could contribute to the development of more effective and safer strategies in the treatment of metacarpal fractures.