Isolation, Manipulatıon and Memory in The Girl On The Train by Paula Hawkins, Before I Go To Sleep by S. J. Watson and their film adaptation
Paula Hawkins'in The Girl On The Train, S. J. Watson'in Before I Go To Sleep adlı eserleri ve bu eserlerin film uyarlamalarında Soyutlanma, Manipülasyon ve Hafiza
  1. Tez No: 810083
  2. Yazar: ZEINA MOHAMMED SOUD AL-NAKEEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, karşılaştırmalı bir araştırma oluşturmak ve edebiyat ile film uyarlaması arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma hem edebi metin içinde hem de film uyarlamasında soyutlanma, manipülasyon ve hafıza gibi üç farklı konunun karşılıklı ilişkisini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, Linda Hutcheon'ın uyarlama teorisini ve bu teorinin, Paula Hawkins'in The Girl On The Train (Trendeki Kız) ve S. J. Watson'ın Before I Go To Sleep (Uyuyana Kadar) adlı eserlerini ve bu eserlerin film uyarlamalarını uyarlama kuramı çerçevesinde tartışmaktadır. Bu çalışma, söz konusu eserlerin ve uyarlamalarının farklı bakış açıları ile okuyucuya/izleyiciye aktarıldıklarını göstermektedir. Bu bağlamda, tezde hem roman hem de film uyarlamalarındaki karakterlere ve sahnelerin kullanımlarına dikkat çekerek soyutlanma, manipülasyon ve hafıza konuları incelenmektedir. Soyutlanma, manipülasyon ve hafıza durumu aracılığıyla karakterlerin kapsamlı bir analizi verilmektedir. Ek olarak, bu sorunları iletmek için sahnelerin kullanımına dikkat çekilmektedir. Çalışmada sinema tekniklerinin ve film terminolojilerinin kullanımına dikkat çekilmekte ve bu tekniklerin soyutlanma, manipülasyon ve hafızayı betimlemedeki önemi gösterilmektedir. Bu çalışma, film uyarlamalarının soyutlanma, manipülasyon ve hafızayı farklı şekilde betimleyebildiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, hafızanın hem soyutlanma hem de manipülasyon ile döngüsel bir korelasyon ilişkisinin olabileceğini kanıtlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construct of this study is to formulate a comparative study and investigate the correlation between literature and film adaptation. It illustrates the interrelationship of three different issues such as isolation, manipulation, and memory, within both a literary text and film adaptation. Additionally, this study explains and applies Linda Hutcheon's theory of adaptation in The Girl on the Train by Paula Hawkins and Before I Go to Sleep by S. J. Watson and their film adaptations. This study shows that all two novels, with their film adaptations, convey different perspectives. The study examines isolation, manipulation, and memory issues by shedding light on characters and the use of scenes in both novel and their film adaptations. It gives an inclusive analysis of the characters through the situation of isolation, manipulation, and memory. Moreover, it highlights the use of scenes to convey these issues. The study highlights the use of cinematic techniques and film terminologies and shows the significance of these techniques in depicting isolation, manipulation, and memory. This study aims to show that film adaptation can depict isolation, manipulation, and memory differently. Furthermore, the study tries to prove that memory can have an interrelationship with both isolation and manipulation.