Post-truth çağda figüratif resim ve heykel
Figurative painting and sculpture in the post-truth age
- Tez No: 810085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Science and Technology, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Modernizm öncesinde bir hakikat arayışından söz edemesek de tüm tabiat olaylarının kaynağında ve hayatın merkezinde bir 'Tanrı' vardı. Devrimlerle ve gelişen ticaretle birlikte modernizm Avrupa'da ve Amerika'da hâkim olmuştur. Akılcılığı, rasyonaliteyi önceleyen modernizm tüm gelenekleri dışlayarak Rönesans ve Reformla birlikte devlet yönetiminden dini uzaklaştırarak aklı/bilimi merkeze yerleştirmiştir. Sömürgecilik ve Dünya savaşlarıyla beraber tek sesliliğe dönüşen modernizm zamanla ve gelişen teknolojik olanaklarla gücünü kaybetmiş, yerini 'modernizm sonrası' anlamına gelen 'postmodernizme bırakmıştır. Postmodernizmin modernizme karşıt bir görüş olup olmadığı ve kapsamı konusunda tartışmalar süregelmiştir. Modernizmdeki 'hakikat' gibi büyük anlatılar, bilim ve rasyonel yaklaşım postmodernizmle beraber öznel düşüncelere ve hakikatin önemsizleşmesine evrilmiştir. Geleneksel medyayla algısı değişmeye başlayan insan, TV'den izlediği savaşlarla, sanal bir dünyaya dönüşen hayatıyla dijital bir evrim yaşamaktadır. Üstelik bu evrim sadece kendi etrafında gerçekleşmemektedir. İnsan bu evrimin ana nesnesidir. Düşündüğünü düşünebilen, mekân ve zamanın ötesini hayal edebilen insan en ilkel zamanlardan itibaren imge dünyasını dışarı vurmuştur. Mağara duvarlarına çizdiği figürlerle ve bereketine inandığı tanrıça heykelcikleriyle bir gerçeklikten yola çıkmıştır. Figüratif resim ve heykelin de dış dünyadaki nesnelerle kurduğu bir gerçeklik söz konusudur. Uzun zamanlar boyunca sanatçılar dış dünyada gördükleri nesneleri eserlerine aktarmışlardır. Bu durum kavramsal sanatla birlikte biçimden daha çok içeriğin, kavramın ön plana çıktığı bir kimliğe dönüşmüştür. Postmodernizmle, globalleşen dünyayla, kapitalizmle, gelişen teknolojiyle beraber kavramlar ve bilgi her an herkes tarafından üretilebilir bir hal almıştır. Yaşadığı toplumdan bağımsız ilerlemeyen sanat sanallaşan yaşamdan, içerik bolluğundan ve tüketim çılgınlığından nasibini alarak post-truth dönemdeki yerini almıştır. Hakikatin önemsizleştiği bu dönemde Günümüzün önde gelen uluslararası figüratif eserler üreten sanatçılarından; Marlene Dumas, Alex Katz, David Hockney, Jeff Koons, Maurizio Cattelan, Damien Hirst, post-truth bağlamda incelenmiştir. Bunlara ek olarak post-truth dönemin özelliklerini yansıttığı düşünülerek Eyüp Ataş eserleri de aynı bağlamda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Before modernism, there was a 'God' at the source of all natural events and at the center of life, who could not speak of a search for truth. With revolutions and trade, modernism dominated Europe and America. Rationalism and rationality prioritized modernism, excluding all traditions, and with the Renaissance and Reformation, the state administration removed religion and placed reason/science in the center. Modernism, which turned into monophonicism with colonialism and World Wars, lost its power over time and with the developing technological possibilities, and left its place to 'postmodernism', which means 'post modernism'. There has been debate about whether postmodernism is an anti-modernism and its scope. Great narratives such as 'truth' in modernism, science and rational approach have evolved into subjective thoughts and trivialization of truth with postmodernism. People, whose perceptions have started to change with the traditional media, are experiencing a digital evolution with the wars they watch on TV and their life transformed into a virtual world. Moreover, this evolution does not take place only around itself. Man is the main object of this evolution. The human being, who can think what he thinks, can imagine beyond space and time, has exposed the world of images since the most primitive times. He started from a reality with the figures he drew on the cave walls and the goddess figurines whose fertility he believed in. There is also a reality that figurative painting and sculpture establish with objects in the outside world. For a long time, artists have transferred the objects they see in the outside world into their works. This situation has turned into an identity where content and concept come to the fore rather than form with conceptual art. With postmodernism, the globalizing world, capitalism, and developing technology, concepts and knowledge have become ubiquitous at any time. Art, which does not progress independently of the society in which it lives, has taken its place in the post-truth period by getting its share from the virtualized life, abundance of content and consumption frenzy. One of the leading international figurative works of today, in this period when the truth has become insignificant; Marlene Dumas, Alex Katz, David Hockney, Jeff Koons, Maurizio Cattelan, Damien Hirst are studied in a post-truth context. In addition to these, Eyüp Ataş works are considered in the same context, considering that they reflect the characteristics of the post-truth period.