An exploratory study of a Turkish sample of persons with hoarding behavior
Biriktirme davranışına sahip Türk örnekleminde keşifsel bir çalışma
  1. Tez No: 810089
  2. Yazar: SALİHA CEREN EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARI ITO ALPTURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Biriktirme davranışı çalışmaları Türkiye'de hala çok yeni hem nicel hem nitel çalışmalarla biriktirme davranışını Türkiye örnekleminde araştırılmalı ve anlaşılmalıdır. Bu çalışma Türkiye örneklemindeki obsesif biriktirme davranışı gösteren bireylerle ilgili keşifsel nitel bir çalışmadır. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda katılımcılara çevrimiçi anket verilmiştir (N=357). İçerisinde 3 adet biriktirme davranışı ölçmek amaçlı anket ve demografik form bulunmaktadır; Biriktirme Envanteri-Gözden Geçirilmiş Formu, Birikticilik Değerlendirme Ölçeği, Dağınıklık İmgesi Derecelendirme Ölçeği ve demografik form verilmiştir. İkinci kısımda, biriktirme davranışı kriterlerini karşılayan 13 kişi çevrimiçi mülakata davet edilmiştir. Onlardan 4 tanesi mülakata katılmayı kabul etmiştir. Tüm mülakatların yazılı dökümü yapılmıştır. Mülakat dökümleri yorumlayıcı fenomenolojik analize ait olan idiyosinkratik vaka incelemesi yöntemi ile analiz edilmiştir ve bu sayede araştırmacı yapılan mülakatlara ait ortak 4 adet üst tema, bunların altında da kendi alt temalarını belirleyebilmiştir. Bu temalar şu şekildedir: 1)“Başarısızlığa Karşı Savunma”üç alt-teması“İhtiyaç Halinde Gereken Nesneye Sahip Olamama Korkusu”,“Finansal Kaynakları Kaybetme Korkusu”,“Hatıraları Kaybetme Korkusu”; 2)“Ailede Temellenme”üç alt-teması“Anne-Kız”,“Model Alma”,“Ailecek Paylaşılmış Biriktirme”; 3)“Tetikleyici Travmatik Deneyimler”iki alt-teması“Ailede Sağlıksal Kriz”ve“Ailede finansal kriz”; 4)“Limitli İç-Görü ve Gerçeklikte Çarpıklaşma”dört alt-teması“Normalleştirme”,“İnkar”,“Küçümseme”, ve“Gerekçelendirme”. Bulgular biriktirme davranışının bilişsel modeli ile paralel gidiyor olmasının yanı sıra, ailecek paylaşılmış biriktirme ve ailedeki travmatik olaylar gibi aile tabanlı temalar da katılımcılarda göze çarpan bulgulardan. Son olarak çalışmanın sınırlandırmaları ve gelecek çalışmalar için tavsiyeler çalışmanın sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Hoarding research in Turkey is still in an early stage, where both quantative and qualitative research is needed to understand hoarding in the Turkish context. This is an exploratory qualitative study of a Turkish sample of individuals who exhibit compulsive hoarding behavior. The study consists of two phases. Firstly, an online hoarding screening survey (N=357) was conducted using three diagnostic tools (i.e., Saving Inventory-Revised, Hoarding Rating Scale, and Clutter Image Rating). Secodly, those who met the critera for hording disorder (n=13) were invited to an online interview. Four participants agreed. Interview transcriptions were studied through the idiosyncratic case study approach of Interpretive Phenomenological Analysis, which enabled the researcher to discover four higher-order themes and their sub-themes that were common across the cases. They were: 1)“Guarding Against Failure”, whose sub-themes were“Fear of Not Having Something Necessary When Needed”,“Fear of Losing Financial Resources”, and“Fear of Losing Memories”; 2)“Rooted in the Family”whose sub-themes were“Like Mother Like Daughter”,“Modeling”and“Shared Family Activity”; 3)“Triggering Traumatic Experience”whose two sub-themes were“Family Health Crisis”and“Family Financial Crisis”; and 4)“Limited Insight & Distortion of Reality”with four sub-themes as“Normalization”,“Denial”,“Underestimation”and“Justification”. While the results were in line with the cognitive-behavioral model of hoarding, the family-centered themes such as horading as a family activity and traumatic events in the family were sailient in the participants' experiences. Limitations of the present study was discussed and suggestions for further studies were presented.