The evolution of Jumanji in its filmic adaptations: Changing the game of the classic book
Jumanji'nın film adaptosyonlarındaki evrimi: Klasik kitabın oyununu değiştirmek
  1. Tez No: 810092
  2. Yazar: MELİKE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Adaptasyon ve edebiyat çalışmaları hikaye anlatıcılığının ortak yöntemleri bakımından birbirleriyle kesişirler. Adaptasyon çalışmaları, edebi yöntemleri kullanarak, bir film adaptasyonunun onun kaynak metninin yada önceki film adaptasyonu metinlerinin bir tekrar yapımı mı yoksa yeni bir yaratım ve/veya yeni bir yorum olup olmadığının çerçevesini çizer. Bu çalışma, Van Allsburg'un Jumanji adlı resimli kitabının 1995 ve 2017 film adaptasyonlarındaki evrimini incelemektedir. Bakhtin'in heteroglassia ve dialog ilişkisi kavramlarını merkeze alarak, bu çalışma klasik bir çocuk kitabının karakter, kutu oyunu ve didaktik amaçlarına odaklanarak 1900 ve 2000'ler bağlamında nasıl evrildiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu tezde karşılaştırmalı analizin, Jumanji'nin film adaptasyonlarında sözknousu evriminin ve sadık taraflarının derinlemesine anlaşılmasına olanak sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adaptation studies and literary studies intersect due to their shared instruments of storytelling. With the employment of literary devices, adaptation studies frame whether a filmic adaptation is a remake or a (re)creation and/or a new interpretation of either its prior filmic text or source text. This study examines the evolution of Van Allsburg's picturebook Jumanji in its 1995 and 2017 filmic adaptations. Centering around Bakhtin's concepts of heteroglossia and dialogic relationship, this study aims to reveal how a classic children's book evolved in the context of the 1900s and 2000s with a focus on characters, the board game, and didactic purposes. Thus, it is concluded that the comparative analysis of texts provides an in-depth understanding of its evolution and its aspects of loyalty in the filmic adaptations of Jumanji.