Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve Türkiye-AB ilişkileri: Karayolu taşımacılığı üzerine bir inceleme
Updating the Customs Union and Türkiye-EU relations: An analysis on road transportation
  1. Tez No: 810115
  2. Yazar: RECEP CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye-AB arasında Gümrük Birliği'nin yapılmasının üzerinden 28 yıl geçmiştir. 28 yıllık zaman dilimi içerisinde Gümrük Birliği'nin içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Uluslararası ticarette değişen koşullar Türkiye-AB ticaretinde Gümrük Birliği'nden kaynaklı sorunların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Gümrük Birliğinde yaşanan sorunlardan en çok etkilenen sektörlerin başında ise karayolu taşımacılığı gelmiştir. Bu bağlamda Türkiye-AB arasında 2015 yılından itibaren Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için çalışmalar başlatılmış ancak süreç henüz tamamlanamamıştır. Bu çalışma Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin Türkiye-AB ilişkilerine ve Türkiye ekonomisine yönelik olası etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye-AB arasında karayolu taşımacılığında karşılaşılan sorunlara Gümrük Birliği temelinde önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Ayrıca literatürde Gümrük Birliği'nin güncellemesine ilişkin yapılan çalışmalar oldukça sınırlı sayıda olup, iş dünyasında da sürece ilişkin bir belirsizlik havası hakimdir. Bu nokta da bu çalışma hem literatürdeki söz konusu bu boşluğun doldurulmasına, hem de Gümrük Birliği'nin güncellenmesine ilişkin belirsizlik havasının kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Çalışma oldukça zorlu bir süreçten geçen Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine de katkıda bulunacaktır. AB'nin 2022 yılı itibarıyla 196.4 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olması çalışma için büyük önem arz etmektedir. Çalışmada tümdengelim ve katılımcı gözlemci yöntemi kullanılmıştır. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ile birlikte siyasi açıdan Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dönemin başlayacağı sonucuna varılmıştır. Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin ekonomik açıdan ise Türkiye'yi olumlu yönde etkileyeceği saptanmıştır. Türkiye-AB arasında karayolu taşımacılığında karşılaşılan sorunların kapsamlı bir Gümrük Birliği ile çözülebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been 28 years since the establishment of the Customs Union between Türkiye and EU. During this 28-year period, no changes have been made in the content of the Customs Union. Changing conditions in international trade have led to the emergence of problems arising from the Customs Union in Türkiye-EU trade. Road transportation is one of the sectors most affected by the problems in the Customs Union. In this context, efforts have been initiated to update the Customs Union between Türkiye and the EU since 2015, but the process has not yet been completed. This study was conducted to reveal the possible effects of the Customs Union on Türkiye-EU relations and the Turkish economy. Within the scope of the study, it is tried to make suggestions on the problems encountered in road transportation between Türkiye and the EU on the basis of the Customs Union. In addition, there is a very limited number of studies in the literature on the updating of the Customs Union and there is an air of uncertainty in the business world regarding the process. At this point, this study will help both to fill this gap in the literature and to remove the air of uncertainty regarding the updating of the Customs Union. The study will also contribute to the future of Türkiye-EU relations, which are going through a very challenging process. The fact that the EU is Türkiye's largest trading partner with a foreign trade volume of 196.4 billion dollars by 2022 is of great importance for the study. The deductive and participant observer method was used in the study. It is concluded that the Customs Union will usher in a new era in Türkiye-EU relations from a political perspective. In economic terms, it is determined that the Customs Union will positively affect Türkiye. It has been determined that the problems encountered in road transportation between Türkiye and the EU can be solved with a comprehensive Customs Union.