Aortoiliak arter oklüzyonu olan ve perkutan anjiyoplasti yapılan hastalarda işlem öncesi serum ürik asit/albümin düzeyi lezyon uzunluğunu öngördürebilir mi?
Can pre-procedural serum uric acid/albumin level predict lesion length in patients with aortoiliac artery occlusion undergoing percutaneous angioplasty?
  1. Tez No: 810116
  2. Yazar: DOĞANCAN ÇENELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHSİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Ateroskleroz yaygınlığı, inflamasyon ile yakından ilişkili olup bunların periferik arter hastalığında (PAH'da) ve koroner arter hastalığında (KAH'da) uzun dönem klinik sonuçlar ve patensi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Artmış inflamatuar yanıt ile birlikte serum C reaktif pretein (CRP)'de artış, endotelyal disfonksiyon ve vasküler hastalığın diğer bir mediyatörü olan serum ürik asit seviyelerinde artış ile ilişkilidir. Perifer arter hastalarında daha önce ürik asit artışı, CRP artışı ve albümin azalışı ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalarda ürik asit artışı, CRP artışı ve albümin azalması anlamlı bulunmuştur. Biz bu çalışmada aortoiliak arter oklüzyonu olan ve perkutan anjiyoplasti yapılan hastalarda işlem öncesi serum ürik asit/albumin oranı ile lezyon uzunluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2015 ile 2017 yılları arasında hafif kladikasyo, orta derece kladikasyo yaşamı kısıtlayan kladikasyo, iskemik istirahat ayak ağrısı, iyileşmeyen ülser, minor-majör doku kaybı ,diffüz ayak iskemisi olan (Rutherford sınıf I-VI) nedeniyle periferik anjiyografi yapılan ve aortoiliyak arter oklüzyonu saptanan 295 hasta geriye dönük olarak incelenmiştir. Dahil edilme ve edilmeme kriterlerine göre 247 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların demografik verileri, laboratuar bulguları ve anjiyografik verileri hastane kayıt sistemi (Fonet), hasta dosya taraması ve anjiyografik kayıtlı görüntülerden elde edilmiştir. Aortoiliyak lezyonu olup stent takılan hastalarda ürik asit/ albumin düzeyi, lezyon uzunluğu hesaplanmıştır. Bulgular: Lezyon uzunluğunu öngörmede tek değişkenli regresyon analizine bakıldığında, lezyon uzunluğunu öngörmede hemoglobin azalışı (p=0.03), olarak TASC D . C VE B TASC A'ya göre (p sırasıyla;
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The prevalence of atherosclerosis is closely related to inflammation, which is known to be associated with long-term clinical outcomes and patency in peripheral arterial disease (PAD) and coronary artery disease (CAD). Elevated serum C-reactive protein (CRP) with increased inflammatory response is associated with endothelial dysfunction and elevated serum uric acid levels, another mediator of vascular disease. There have been previous studies of increased uric acid, increased CRP and decreased albumin levels in patients with peripheral arterial disease. In these studies, the increase in uric acid, the increase in CRP and the decrease in albumin were found to be significant. In this study, we aimed to evaluate the relationship between preprocedural serum uric acid/albumin ratio and lesion length in patients with aortoiliac artery occlusion undergoing percutaneous angioplasty. Materials&Methods: Between 2015 and 2017, 295 patients with aortoiliac artery occlusion and varying degrees of claudication, ischemic resting foot pain, non- healing ulcer, or minor-major tissue loss, as classified according to Rutherford (class I-VI), who underwent peripheral angiography were analyzed retrospectively. Based on the inclusion and exclusion criteria, a total of 247 patients were included in this study. Demographic information, laboratory results, and angiographic data were obtained from the hospital registration system (Fonet), patient files, and angiographic images. The uric acid/albumin level and lesion length were calculated in patients who underwent stenting due to aortoiliac lesions. Results: In the univariate regression analysis, decreased hemoglobin levels (p=0.03) predicted lesion length as compared to TASC D.