Ramazan orucunun HDL/LDL profili üzerine etkisi
The effect of ramadan fasting on HDL/LDL profile
- Tez No: 810120
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Dislipidemi lipoprotein türlerinin anormal serum seviyelerini belirten genel bir ifade olup lipoproteinlerin nakledilmesindeki kısıtlılığı veya gereğinden fazla üretimi ile meydana gelen bozuklukları tanımlar. Dislipidemi kardiyovasküler hastalıklar için majör bağımsız değiştirilebilir bir risktir ve en sık ilişkili olduğu klinik durum aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskidir (5,6). Metabolik hastalıkların klinik sonuçlarının oluşumunda subklinik kronik bir inflamasyon sorumlu tutulmakla beraber, ramazan orucunun subklinik kronik inflamasyona olan etkisinin varlığı ve boyutları halen tartışmalıdır. Uzun süreli açlık ve özellikle orucun, oksidatif hücresel hasarı gidermesi, inflamasyonu azaltması ve vücutta optimal enerji kullanımı sağlayarak hücresel korumayı sağlaması, olası tedavi seçenekleri açısından bu alandaki çalışma sayısını arttırmıştır (8). Normokalorik ve hipokalorik aralıklı oruç; sağlıklı, obez veya dislipidemik bireylerde toplam kolesterol, LDL, trigliserit düzeylerini azaltıp HDL düzeylerini arttırarak lipid profilin iyileşmesine yardımcı olan bir diyet yöntemi olabileceğine dair literatürde günümüzde birçok çalışma yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı bütün bu bilgiler ışığında ramazan orucunun Türk hasta popülasyonunun lipid profili üzerine etkilerini görmek ve sebep olduğu metabolik değişmeleri araştırmaktır. Yöntem: Bu araştırma, retrospektif vaka-kontrol çalışması olarak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye ve aile hekimliği polikliniklerine başvuran 35-70 yaş arası ve Ramazan ayında 25-30 gün arası oruç tutmuş hastalarda Ramazan orucunun lipid profili üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bulgular: Çalışma, yaşları 35 ila 70 arasında değişen 50'si kadın 17'si erkek toplam 67 hastadan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 54 (53.9±8.7) yıl, boy ortalamaları 162 (163.9±9.0) cm, kilo ortalaması 72 (72.8±9.6) kg, beden kitle indeksi ortalamaları 27 (26.7±2.4)'dir. Çalışmaya dahil edilen toplam 67 katılımcının 16 (%23,9) 'sında hipertansiyon, 9 (%13,4)'unda bozulmuş açlık glikozu, 17 (%25,4) 'sinde hipotiroidi, 18 (%26,9) 'inde hiperlipidemi ve 23 (%34,3) 'ünde Diabetes Mellitus vardır. Ramazan ayı sonrası LDL ve HDL değerleri Ramazan ayı öncesine göre anlamlı düşüş göstermiştir (p 25 olan gruplar arasında Ramazan ayı sonrası lipid profili değişimi anlamlı farklılık göstermemiştir (p> 0.05). Ramazan ayı sonrası ilk 15 gün ve ikinci 15 gün grupları arasında Ramazan ayı sonrası lipid profili değişimi anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Dyslipidemia is a general expression that indicates abnormal serum levels of lipoprotein species and describes disorders caused by the restriction of transport or overproduction of lipoproteins. Dyslipidemia is a major independently modifiable risk for cardiovascular diseases and the most frequently associated clinical condition is the risk of atherosclerotic cardiovascular disease (5,6). Although a subclinical chronic inflammation is held responsible for the clinical consequences of metabolic diseases, the existence and dimensions of the effect of Ramadan fasting on subclinical chronic inflammation are still controversial. The fact that long-term fasting, and especially fasting, eliminates oxidative cellular damage, reduces inflammation, and provides cellular protection by providing optimal energy use in the body, has increased the number of studies in this field in terms of possible treatment options (8). Normocaloric and hypocaloric intermittent fasting; Today, there are many studies in the literature that it can be a dietary method that helps to improve lipid profile by reducing total cholesterol, LDL, triglyceride levels and increasing HDL levels in healthy, obese or dyslipidemic individuals. for Today for normocaloric and hypocaloric intermittent fasting there are many studies in the literature that it can be a dietary method that helps to improve lipid profile by reducing total cholesterol, LDL, triglyceride levels and increasing HDL levels in healthy, obese or dyslipidemic individuals. Our aim in this study is to see the effects of Ramadan fasting on the lipid profile of the Turkish patient population according to this information and to investigate the metabolic changes it causes. The aim of this study is to see the effects of Ramadan fasting on the lipid profile of the Turkish patient population in the light of all this information and to investigate the metabolic changes it causes. Method: We conducted our study as a retrospective, case-control study to evaluate the effect of Ramadan fasting on lipid profile in patients aged 35-70 years who applied to the İnternal medicine and Family medicine clinics of Istanbul Training and Research Hospital and who had fasted for 25-30 days during Ramadan. This study was carried out as a retrospective case-control study to evaluate the effect of Ramadan fasting on lipid profile in patients aged between 35-70 years who applied to the internal medicine and family medicine outpatient clinics of Istanbul Training and Research Hospital and fasted for 25-30 days during Ramadan. Results: The study consisted of 67 patients, 50 female and 17 male, aged between 35 and 70. The mean age of the participants was 54 (53.9±8.7) years, average height was 162 (163.9±9.0) cm, average weight was 72 (72.8±9.6) kg, and mean body mass index was 27 (26.7±2.4). Of the 67 participants included in the study had, 16 (23.9%) Hypertension, 9 (13.4%) İmpaired fasting glucose, 17 (25.4%) Hypothyroidism, 18 (26.9%) Hyperlipidemia and 23 (34.3%) Diabetes Mellitus. LDL and HDL values decreased significantly after Ramadan compared to before Ramadan (p 25 (p> 0.05). There was no significant difference in lipid profile change after Ramadan between the groups with first 15 days and the groups with second 15 days after Ramadan (p>0.05).