Ramazan orucunun futbolcularda vücut kompozisyonu ve bazı fiziksel performans değişkenleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of impact of ramadan fasting on selected physical performance variables and body composition in soccer players
- Tez No: 396229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ramazan ayı bireylerin inançları gereği gün boyunca yeme ve içme alışkanlıklarından uzak durduğu bir aylık dönemi kapsar. Ramazan ayı boyunca tutulan oruçla birlikte günlük yaşamdaki değişimlerin fiziksel performansın farklı bileşenlerini etkileyip etkilemeyeceği sorusu birçok araştırmaya konu olmuştur. Ramazan süresince antrenman ve müsabaka takviminin devam ettirilebilmesinden dolayı, Ramazan orucunun sportif performans bileşenleri üzerindeki etkileri konusu da önem kazanmaktadır.Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, Ramazan orucunun müsabık futbolcularda kısa süreli yüksek şiddetli yüklenmelerde futbola özgü bazı performans değişkenleri ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya, Ramazan ayının başından sonuna kadar kendi isteğiyle ara vermeksizin oruçlu olacağını beyan eden 32 futbolcu ve yine kendi isteğiyle aralıksız olarak oruçlu olmayacağını beyan eden 27 futbolcu olmak üzere toplam 59 erkek futbolcu katılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan futbolcuların yaşları 15 yıl ile 22 yıl arasında değişmektedir ve deneklerin hepsi en az dört yıl antrenman yaşına sahiptir. Bu araştırma kapsamında, anaerobik güç, anaerobik kapasite ve yorgunluk indeksi değerleri ile birlikte sürat koşusu, futbola özgü çeviklik ve topla çeviklik, aktif ve skuat sıçrama performansları Ramazandan iki hafta önce, Ramazanın ikinci ve dördüncü haftaları ve Ramazandan iki hafta sonra olmak üzere dört farklı test döneminde değerlendirilmiştir. Yine aynı dönemlerde olmak üzere deneklerde vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, vücut kompozisyonu ile birlikte, günlük uyku süresi, enerji alım miktarı ve vücut sıvı dengesine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda, incelenen tüm değişkenlere ait zaman ve grup etkileşimi anlamsız olduğundan (p>0,05), gerek vücut kompozisyonu değişkenlerinde gerekse kısa süreli yüksek şiddetli fiziksel performans değişkenlerinde zamana bağlı değişimlerin oruçlu olan deney ve oruçlu olmayan kontrol gruplarında benzer olduğu bulunmuştur. Buradan hareketle, futbolcularda vücut kompozisyonu ve kısa süreli yüksek şiddetli yüklenmelerde fiziksel performans bileşenlerine ilişkin zamana bağlı değişimlerde Ramazan orucu etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Diğer taraftan, Ramazan öncesi ve Ramazan başlangıcı dönemleri ile karşılaştırıldığında Ramazan sonu veya Ramazan sonrası dönemlerinde birçok performans değişkeninin zamanla birlikte gelişim sergilediği gözlenmiştir. Bu gelişimden antrenman sürecine devam edilmesinin ya da tekrarlanan test protokolleri nedeniyle öğrenme etkisinin sorumlu olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ramadan is a period of abstention from food and fluid intake during the hours of daylight for one month. These changes related with Ramadan intermittent fasting may impact on different aspects of physical performance. As training and competition continue to be programmed during Ramadan, an evaluation of the influence of Ramadan fasting on athletic performance is important issue. Therefore, the aim of the present study was to evaluate the impact of the Ramadan fast on short term, high intensity anaerobic performance and body composition in competitive soccer players continued with their normal training program.The participants of this study were 59 male soccer players who were either fasting (n=32) or not fasting (n=27) voluntarily during the month of Ramadan. The subjects, aged between 15 and 22 years, had been training regularly for at least four years. Anaerobic power, anaerobic capacity, fatigue index, speed, agility, dribbling skills, active and squat vertical jump performances of the players were assessed at four different time points which were two weeks before Ramadan, the second and the fourth weeks of Ramadan and two weeks after the month of Ramadan. Body mass, BMI, body composition, daily sleeping time, food intake and fluid balance were also assessed at each of these time points.Two way repeated measures analysis of variance demonstrated that there were no significant time by group interaction effects in any variable assessed (p>0,05). Therefore, these results suggested that no variables were negatively affected by Ramadan fasting. When compared to pre-Ramadan and beginning of Ramadan values, nearly all performance variables for the fasting and non fasting players improved at the end, and after the month of Ramadan. These changes in the performance parameters were most likely due to the effects of training programme or familiarity of the testing protocols.