Mesleki müzik eğitimi alan kadınların meslek tercihlerinde toplumsal cinsiyet rollerinin ve sosyokültürel yapının etkisi
The effect of sociocultural structure and gender roles on the career choices of women who receive vocational music education
- Tez No: 810130
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Toplumsal cinsiyet kavramı, müziğin sosyal analiziyle ilgili yapılan çalışmalarda sosyokültürel yapı içerisinde değerlendirilmesi gereken konulardan biridir. Sosyokültürel yapı kavramı, kültürel ve sosyal kurumların birlikteliğinden meydana gelen bir kavram olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı mesleki müzik eğitimi alan kadınların meslek tercihlerindeki sebepler ve bu sebeplere bağlı olarak tercihleri ve toplumsal cinsiyet rolleri ve sosyokültürel yapı arasında bir bağın olup olmadığıdır. Araştırma kesitsel tanımlayıcı desende tasarlanmış olup, katılımcıların tespitinde olasılıklı (temsili) örneklem seçim tekniklerinden, basit (tesadüfi) örneklem seçim tekniği kullanılmıştır. Çalışmada hem nicel hem de nitel verilere ihtiyaç duyulduğundan dolayı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların meslek tercihlerinde toplumsal cinsiyet rollerinin etkisini belirleyebilmek için katılımcılara Google Forms uygulaması üzerinden Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri uygulanmış, ayrıca sosyokültürel yapının meslek tercihlerindeki etkisini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ve on sorudan oluşan yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcıların toplumsal cinsiyet rolleri ölçeğinden aldıkları puanlar çerçevesinde cinsiyet rolleri belirlendikten sonra meslek tercihlerinde toplumsal cinsiyet rollerinin etkisini incelemek için Chi Square testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social gender notion is one of the subjects that should be evaluated at performed studies about social analysis of music in socio-cultural structure. Socio-cultural structure can be defined as a notion which occurs togetherness of social and cultural institutions. This study's aims are reasons of professional preferences of women who have professional music education and depending on these reasons whether there is a relationship between preferences and social gender notion and socio-cultural structure or not. This research is designed on cross sectional identified pattern, simple (incidental) sample choosing technique which in contingent (representative) sample choosing technique, is used for detecting attenders. Both qualitative and quantitative data was needed in the study so a combined method was used. In the study, to identify the effects of gender roles on attenders' professional choices, BSRI is applied on Google Forms. To identify the effects of socio-cultural structure on professional choices, a structured interview form which is developed by researcher and consists of 10 questions is used. After identifying gender roles according to attenders' points which are taken on social gender role scale, Chi Square test is applied to examine the effects of social gender roles on professional choices.