Karacabey ilçesindeki büyük eklem tutulumu olan bireylerde bruselloz prevalansı ve ilişkili faktörler
Prevalence of brucellosis and related factors in individuals with large joint involvement in Karacabey district
  1. Tez No: 810131
  2. Yazar: JALE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ilçemizde büyük eklem rahatsızlığı olan bireylerde bruselloz yayınlığını ve brusellozun sağlık okuryazarlığı ile ilişkisini araştırmayı planladık. Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında Bursa ili Karacabey ilçesi 16.10.014 nolu aile hekimliği birimine kayıtlı 18-65 yaş aralığındaki kişilerden büyük eklem tutulumu bulunanlar sorgulanarak yapılmıştır. Çalışmamız kesitsel desende planlanmıştır. Katılımcılardan alınan serum örneklerinde Rose Bengal Testi (RBT) uygulanmıştır. RBT pozitif tespit edilen hastalar ileri tetkik ve tedavi için Karacabey Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları kliniğine sevk edilmiştir. Araştırmada katılımcılar için Sosyodemografik Veri Formu ile sağlık okuryazarlığını ölçmek için, En Yeni Yaşamsal Bulgu Testi (NVS) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada değerlendirilen büyük eklem tutulumu olan 340 vakanın 11'inde (%3,2) Brucella tespit edilmiştir. Erkeklerde ve sigara içenlerde Bruselloz daha sıktı. Brucella vakarında bel ağrısı süresi, son bir yılda hastane başvuru sayısı, son bir yılda acile başvuru sayısı ve son bir yılda aile hekimi başvuru sayısı kontrol grubu ile benzerdi. Brucella vakaları memleketi Bursa olanlar ile Bursa dışı olanlar arasında farklılık göstermiyordu. Brucella olan ve olmayan vakalar arasında pastörize, günlük, köy, ambalajlı peynir, pazar peyniri kullanım oranları benzerdi. Brucella vakalarında LAP görülme durumu, ateş, öksürük ve NVS puanları hasta olmayan vakalarla benzerdi. Brucella vakalarında hemogram, CRP ve transaminaz değerleri hasta olmayanlarla benzerdi. Regresyon analizinde, ambalajlı peynir kullanımının bruselloz riskini arttırdığı tespit edildi. Sonuç: Bu örneklemde, büyük eklem tutulumu olan hastalarda Bruselloz sıklığı %3,2 olarak tespit edilmiştir. Sağlık okuryazarlığı ile bruselloz varlığı arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Ambalajlı peynir tüketenlerde bruselloz riskinin arttığının tespiti çalışmanın limitasyonları göz önüne alınarak dikkatli yorumlanmalıdır. Bu bölgede büyük eklem ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda aile hekimleri brusellozu mutlaka tetkik etmelidirler. Aile hekimliği laboratuvar sisteminde Bruselloz incelemesinin eklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we planned to investigate the prevalence of brucellosis and its relationship with health literacy in individuals with major joint disorders in our district. Methods: This study was carried out by questioning people between the ages of 18-65 who were registered to the family medicine unit numbered 16.10.014 in Karacabey district of Bursa province between January 2023 and June 2023. Our study was planned in a cross-sectional design. Rose Bengal Test (RBT) was applied to serum samples taken from the participants. Patients with positive RBT were referred to Karacabey State Hospital Infectious Diseases Clinic for further examination and treatment. The Sociodemographic Data Form and the Latest Vital Signs Test (NVS) were used to measure health literacy for the participants in the study. Results: Brucella was detected in 11 (3.2%) of 340 cases with large joint involvement evaluated in the study. Brucellosis was more common in men and smokers. The duration of low back pain in Brucella cases, the numbers of hospital admissions in the last year, the number of applications to the emergency department in the last year and the number of applications to the family doctor in the last year were similar to the control group. Brucella cases did not differ between those whose hometown was Bursa and those outside Bursa. The rates of use of pasteurized, daily, village, packaged cheese and market cheese were similar between cases with and without Brucella. The incidence of LAP, fever, cough, and NVS scores in Brucella cases were similar to non-ill cases. Hemogram, CRP and transaminase values in Brucella cases were similar to non-patients. In the regression analysis, it was determined that the use of packaged cheese increased the risk of Brucellosis. Conclusions: In this sampling, the incidence of Brucellosis was found to be 3.2% in patients with large joint involvement. No relationship was found between health literacy and the presence of Brucellosis. The detection of an increased risk of brucellosis in those who consume packaged cheese should be interpreted carefully taking into account the limitations of the study. Family physicians should definitely examine Brucellosis in patients presenting with complaints of great joint pain in this region. It may be recommended to add Brucellosis examination in the family medicine laboratory system.