5 yıldızlı konaklama işletmelerinin örgütsel dayanıklılık düzeylerinin kriz yönetimi ile ilişkilendirilmesi: Ankara örneği
Associating 5-star hospitality businesess with levels of organizational resilience and crisis management: The case of Ankara
- Tez No: 810149
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜNLÜ KÜÇÜKALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın temel konusu örgütsel dayanıklılık ile kriz yönetimi ilişkisidir. Planlı ve adaptif boyutlarıyla ele alınan örgütsel dayanıklılık, zorlu çevre şartlarında örgütlerin ayakta kalabilmesini, karşılaşılan krizlerin yönetilmesini sağlayan kapasite olarak anılmakta ve sıklıkla kriz yönetimi ile birlikte gündeme gelmektedir. Diğer yandan kriz öncesi, esnası ve sonrası süreçleri kapsayan ve alanyazında birçok araştırmaya konu olan 'kriz yönetimi' de örgütsel dayanıklılığın söz konusu süreçlerde altını çizmektedir. Ulusal ve uluslararası yazında bu iki ilintili kavramın birlikte ele alındığı ve ilişkisinin irdelendiği araştırmaların nicelik olarak az olması nedeni ile bu araştırmanın alanyazına katkı sunması amaçlanmaktadır. Konusunun konaklama işletmeleri üzerinde incelendiği araştırma sayısının az olması bu araştırmayı özgün kılmaktadır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde yer alan 5 yıldızlı konaklama işletmelerindeki üst ve orta kademe yöneticiler oluşturmaktadır. 193 yöneticilik bir örnekleme ulaşılan araştırmada veri toplama yöntemi olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup 27 konaklama işletmesindeki bu yöneticilerle yüz yüze veya çevrimiçi olarak Ağustos-Aralık 2022 tarihleri arasında yarı yapılandırılmış soru formu aracılığı ile temasa geçilmiş ve veriler toplanmıştır. Verilerin analizi neticesinde elde edilen bulgular doğrultusunda örgütlerin dayanıklılık düzeyinin kriz yönetim süreçleri üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle alanyazına yönelik olarak örgütsel dayanıklılığın kriz yönetimine göre daha üst çerçevede bir kavram olduğu, uygulamaya yönelik olarak ise örgütsel dayanıklılığın sağlanmasıyla krizlerin yönetilmesinde deneyim başta olmak üzere yöneticilerin birtakım gerekliliklere sahip olması ve uzun dönemli faaliyet göstermek isteyen örgütlerin dayanıklılığı göz ardı etmemesi gerektiği çıkarımlarında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main topic of this research is the relationship between organizational resilience and crisis management. Organizational resilience, which is handled with its planned and adaptive dimensions, is often referred to as the capacity that enables organizations to survive in hard environmental conditions and to manage the crises encountered, and often comes to the fore with crisis management. On the other hand, 'crisis management', which covers the processes before, during and after the crisis and is the subject of many researches in the literature, underlines the organizational resilience in these processes. It is aimed that this research will contribute to the literature because of the limited number of studies in which these two related concepts are discussed together and their relationship is examined in national and international literature. The fact that the number of studies examining the subject of accommodation businesses is low expresses its originality. The universe of the research consists of top and middle level managers in 5-star hospitality businesses located in Ankara. In the study, a sample of 193 managers was reached, quantitative research method was used as the data collection method, and these managers in 27 hospitality businesses were contacted face-to-face or online between August and December 2022 through a semistructured questionnaire and data were collected. In line with the findings obtained as a result of the analysis of the data, it has been determined that the level of resilience of the organizations has an effect on the crisis management processes. Based on the results of the research, theoretically organizational resilience is a wider concept than crisis management in the literature, practically it is necessary that managers have some requirements especially experience in managing crises by providing organizational resilience and organizations that desire to operate in the long term should not ignore resilience implications have been made.