Spor eğitimi alan öğrenci görüşlerine göre öğrenim gördükleri üniversitenin imajı ile itibar yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the image of the university and reputation management according to the opinions of students who take sports education
  1. Tez No: 810157
  2. Yazar: GÖKHAN SABANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, spor eğitimi alan öğrenci görüşlerine göre öğrenim gördükleri üniversitelerinin imajı ile itibar yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ayrıca, spor eğitimi alan öğrencilerin demografik değişkenlerine göre (cinsiyet, yaş, öğrenim gördükleri bölüm, sınıf, spor branşı, aylık gelir durumu) öğrenim gördükleri üniversitelerin imajlarının ve itibar yönetimlerinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Mevcut durumu ortaya çıkartmayı amaçlayan betimsel taramaya (survey) ve ilişkisel taramaya yönelik yöntemin kullanıldığı araştırmaya; İç Anadolu Bölgesi'nde spor eğitimi veren/öğrenci alan kurumlardan tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen Türkiye'deki devlet üniversitelerine bağlı 9 Spor Bilimleri Fakültesi'nde [Selçuk Üniversitesi (Konya) Spor Bilimleri Fakültesi(n=207), Gazi Üniversitesi (Ankara) Spor Bilimleri Fakültesi(n=171), Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi(n=166), Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi(n=124), Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi(n=124), Erciyes Üniversitesi (Kayseri) Spor Bilimleri Fakültesi(n=116), Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi(n=105), Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (Karaman) Spor Bilimleri Fakültesi(n=100), Aksaray Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi(n=94)] öğrenim gören toplam 1207 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Taner Uluçay (2012) tarafından geliştirilen“Yaşar Üniversitesi Kurumsal İmaj Ölçeği”; Balay ve ark (2017) tarafından geliştirilen“İtibar Yönetimi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin normallik sınaması, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile test edilmiş; test sonucunda veriler normal göstermediğinden dolayı İkili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U Testi ve çoklu karşılaştırmalar için Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis Varyans Analizi sonucu anlamlı farkın çıktığı durumlarda bu farkın hangi gruplar arasından kaynaklandığını belirlemek için Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. İlişki analizinde, Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon (r) katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan tüm istatistiksel hesaplamalarda temel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda; spor eğitimi alan öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversitelerinin imajlarına yönelik algılarının yüksek/olumlu olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerinin kurumsal imajına yönelik tüm boyutlarda ki (çalışanlar, yönetim kalitesi, sosyal sorumluluk, çalışma ortamı, ürün ve hizmet kalitesi, iletişim faaliyetleri) algılarının cinsiyet, yaş ve öğrenim gördükleri bölüm değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Yine öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerinin çalışanlar, yönetim kalitesi, sosyal sorumluluk, ürün ve hizmet kalitesi, iletişim faaliyetleri kurumsal imaj boyutlarına yönelik algılarının sınıf değişkenine göre; ürün ve hizmet kalitesi ve iletişim faaliyetleri kurumsal imaj boyutlarına yönelik algılarının spor branşı değişkenine göre; çalışanlar, yönetim kalitesi, sosyal sorumluluk, çalışma ortamı ve iletişim faaliyetleri kurumsal imaj boyutlarına yönelik algılarının ise aylık gelir durumu değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerinin çalışma ortamı kurumsal imaj boyutuna yönelik algılarının sınıf değişkenine göre; çalışanlar, yönetim kalitesi, sosyal sorumluluk, çalışma ortamı kurumsal imaj boyutlarına yönelik algılarının spor branşı değişkenine göre; ürün ve hizmet kalitesi kurumsal imaj boyutuna yönelik algılarının ise aylık gelir durumu değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Spor eğitimi alan öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversitelerinin kurumsal itibarına yönelik algılarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerinin kurumsal itibarına yönelik tüm boyutlarda (kurumsal varlıkların kullanımı, yenilikçilik, yönetim kalitesi, çalışanların insan ilişkileri yeteneği, çalışanların kurumsal performans yeteneği, finansal sağlamlık ve yatırım değeri, ürün ve hizmet kalitesi, sosyal sorumluluk) ve genelindeki algılarının yaş ve öğrenim görülen bölüm değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Yine, öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerinin, yenilikçilik, yönetim kalitesi, çalışanların insan ilişkileri yeteneği, çalışanların kurumsal performans yeteneği, finansal sağlamlık ve yatırım değeri, ürün ve hizmet kalitesi, sosyal sorumluluk itibar boyutlarına ve genel kurumsal itibara yönelik algılarının sınıf değişkenine göre; sosyal sorumluluk itibar boyutuna yönelik algılarının spor branşı değişkenine göre; kurumsal varlıkların kullanımı, yenilikçilik, yönetim kalitesi, finansal sağlamlık ve yatırım değeri, ürün ve hizmet kalitesi itibar boyutlarına ve genel kurumsal itibara yönelik algılarının ise aylık gelir durumu değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerinin kurumsal itibarına yönelik tüm boyutlarda ve genelindeki algılarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Yine, öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerinin kurumsal varlıkların kullanımı, yenilikçilik, yönetim kalitesi, çalışanların insan ilişkileri yeteneği, çalışanların kurumsal performans yeteneği, finansal sağlamlık ve yatırım değeri, ürün ve hizmet kalitesi, itibar boyutuna yönelik algılarının sınıf değişkenine göre; kurumsal varlıkların kullanımı, yenilikçilik, yönetim kalitesi, çalışanların insan ilişkileri yeteneği, çalışanların kurumsal performans yeteneği, finansal sağlamlık ve yatırım değeri, ürün ve hizmet kalitesi, sosyal sorumluluk itibar boyutlarına ve genel kurumsal itibarına yönelik algılarının spor branşı değişkenine göre; çalışanların insan ilişkileri yeteneği, çalışanların kurumsal performans yeteneği ve sosyal sorumluluk itibar boyutlarına yönelik algılarının ise aylık gelir durumu değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Spor eğitimi alan yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin, öğrenim gördükleri üniversitelerin imajları ile itibar yönetimleri arasında pozitif yönlü düşük, orta ve yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the relationship between the image of the universities they see and the reputation management according to the opinions of students receiving sports education. In the study, it was also determined whether the use of universities and reputation management differed according to the demographic variables (gender, age, department the children attend, class, sports branches, monthly income). The research in which the method for descriptive survey and relational survey aiming to reveal the current situation is used; 9 Faculty of Sport Sciences affiliated to state universities in Turkey selected by random sampling method from institutions providing/receiving students in the Central Anatolia Region [Selçuk University (Konya) Faculty of Sport Sciences(n=207), Gazi University (Ankara) Sport Sciences Faculty of Sports (n=171), Eskişehir Technical University Faculty of Sports Sciences (n=166), Niğde Ömer Halisdemir University Faculty of Sports Sciences (n=124), Sivas Cumhuriyet University Faculty of Sports Sciences (n=124), Erciyes University (Kayseri) Sports Faculty of Sciences (n=116), Yozgat Bozok University Faculty of Sport Sciences (n=105), Karamanoğlu Mehmetbey University (Karaman) Faculty of Sport Sciences (n=100), Aksaray University Faculty of Sport Sciences (n=94)], a total of 1207 student participated.“Yaşar University Institutional Image Scale”developed by Taner Uluçay (2012) as a data collection tool in the research;“Reputation Management Scale”developed by Balay et al. (2017) and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. The normality test of the data obtained in the study was tested with the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk test; Since the data did not show normal as a result of the test, Mann-Whitney U Test was used for pairwise comparisons and Kruskal-Wallis Analysis of Variance was used for multiple comparisons. In cases where a significant difference was found as a result of Kruskal Wallis Analysis of Variance in multiple comparisons, the Mann Whitney U Test was applied to determine which groups caused this difference. In the correlation analysis, Spearman Brown Rank Difference Correlation (r) coefficient technique was used. The basic significance level was accepted as 0.05 in all statistical calculations. As a result of the research; It has been determined that the perceptions of the students who receive sports education towards the images of their universities are high/positive. As a result of the research; It has been determined that the perceptions of the students who receive sports education towards the images of their universities are high/positive.It has been determined that the students' perceptions of the corporate image of their university in all dimensions (employees, management quality, social responsibility, working environment, product and service quality, communication activities) differ significantly according to the variable of gender, age and the department they study. Again, according to the class variable of the students' perceptions of the university's employees, management quality, social responsibility, product and service quality, communication activities and corporate image dimensions; According to the sports branch variable of the perceptions of product and service quality and corporate image dimensions of communication activities; It has been determined that the perceptions of employees, management quality, social responsibility, working environment and corporate image dimensions of communication activities differ significantly according to the variable of monthly income status. According to the class variable of the students' perceptions of the corporate image dimension of the working environment of the universities they are studying; According to the sports branch variable of perceptions of employees, management quality, social responsibility, working environment corporate image dimensions; It has been determined that the perceptions of product and service quality and corporate image dimension do not differ significantly according to the variable of monthly income status. It has been determined that the students who receive sports education have a moderate perception of the corporate reputation of their university. Students' perceptions of the corporate reputation of their university in all dimensions (use of corporate assets, innovation, management quality, human relations skills of employees, corporate performance ability of employees, financial soundness and investment value, product and service quality, social responsibility) and overall perceptions of age and education It has been determined that there is a significant difference according to the department variable seen. Again, according to the class variable of the students' perceptions of their universities, innovation, management quality, human relations skills of employees, corporate performance ability of employees, financial soundness and investment value, product and service quality, social responsibility reputation dimensions and general corporate reputation; According to the sports branch variable of the perceptions of the social responsibility reputation dimension; It has been determined that the perceptions of the use of corporate assets, innovation, management quality, financial soundness and investment value, product and service quality reputation dimensions and general corporate reputation differ significantly according to the monthly income status variable. It has been determined that the students' perceptions of the corporate reputation of their university in all dimensions and in general do not differ significantly according to the gender variable. Again, according to the class variable, the perceptions of the students regarding the use of corporate assets, innovation, management quality, human relations skills of employees, corporate performance ability of employees, financial soundness and investment value, product and service quality, reputation dimension of their universities; According to the sports branch variable, the perceptions of the use of corporate assets, innovation, management quality, human relations skills of employees, corporate performance ability of employees, financial soundness and investment value, product and service quality, social responsibility reputation dimensions and general corporate reputation; it was determined that the perceptions of the employees on the dimensions of human relations ability, corporate performance ability and social responsibility reputation of the employees did not differ significantly according to the variable of monthly income status. It has been determined that there are positive low, medium and high-level significant relationships between the images of the students in higher education institutions receiving sports education and the reputation management of the universities they study.