Analyzing symbolic violence phenomenon in schools
Okullarda sembolik şiddet olgusunun çözümlenmesi
  1. Tez No: 810156
  2. Yazar: TUĞBA KONAL MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT KORUMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Mevcut araştırma, öğretmenlerin yöneticiler tarafından sembolik şiddete maruz kalıp kalmadıklarını, maruz kalıyorlarsa buna yol açan sembolik şiddet pratiklerini, sembolik şiddetin altında yatan nedenleri ve öğretmenlerin sembolik şiddet karşısında verdikleri tepkileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan tek durum bütüncül desene göre kurgulanmıştır. Araştırmanın bağlamı İstanbul'un gelir düzeyi yüksek semtlerinden birinde yer alan prestijli ve köklü bir proje lisesidir. Araştırmanın katılımcılarını olasılıksız örnekleme yaklaşımlarından ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 14 proje okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem ve doküman analizi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniklerinden biri olan tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Çalışma, 'sembolik şiddet algısı', 'sembolik şiddet pratikleri', 'proje okullarında sembolik şiddetin nedenleri' ve 'sembolik şiddete verilen tepkiler' olmak üzere dört tema ortaya koymaktadır. Sonuçlar, öğretmenlerin yöneticiler tarafından sembolik şiddete maruz kaldıklarını ve okuldaki dikey hiyerarşide sembolik şiddetin daha görünür ve şiddetli olduğunu göstermektedir. Güç mücadelesi, üstünlük kurma, otoritenin sağlamlaştırılması, unvandan kaynaklanan gücün kullanılması, çıkar çatışması ve sembolik şiddetin yansıtılması, sembolik şiddetin ardında yatan genel sebepler arasındadır. Ayrıca katılımcılar sembolik şiddeti tasvir edilmesi zor, muğlak, doğrudan olmayan uygulamalar olarak görmektedir. Sembolik şiddetin mağdurlar üzerindeki etkileri ile ilgili olarak, katılımcılar olumsuz etkilere odaklanmakta ve sembolik şiddeti yıkıcı, rahatsız edici ve yıldırıcı tutum ve davranışlar olarak nitelendirmektedir. Araştırmanın bir diğer sonucu da sembolik şiddet uygulamalarının sadece yöneticiler tarafından değil; devlet, meslektaşlar ve veliler tarafından da öğretmenlere yöneltildiğidir. Proje okullarında sembolik şiddetin nedenleri konusunda sembolik sermayesi yüksek yöneticiler, baskı grupları (veli/medya) ve başarı baskısı öne çıkmaktadır. Son olarak araştırma, öğretmenlerin sembolik şiddetle karşılaştıklarında çoğunlukla boyun eğdiklerini, ancak bazılarının buna direndiğini ve hatta tepki vermeyi veya tepkisiz kalmayı tercih ettiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, öğretmenlerin ve okul alanındaki diğer paydaşların sembolik şiddet olgusuna yönelik eleştirel bir farkındalık geliştirmeleri ve okulda hem karar alma hem de uygulama süreçlerine eşit katılımın sağlanması önerilmektedir. Ayrıca, yönetici ve öğretmenlerin inançlarını, değerlerini, tutumlarını, davranışlarını ve söylemlerini ortaya koyan ve sembolik şiddet uygulamalarını ön plana çıkaran bir iç değerlendirme süreci yürütülmeli ve bu süreç hem yönetici hem de öğretmene eleştirel bir düşünümsellik kazandırmalıdır. Ayrıca, okul alanında heterodoks argümanlar desteklenmeli ve öğretmenlik mesleğinin güvencesizleşme süreci araştırılmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal whether teachers are subjected to symbolic violence by administrators and, if they are, to disclose the practices of symbolic violence, the reasons behind it and the reactions of teachers in the face of symbolic violence. The study is conducted as a single case-holistic design, which is one of the qualitative research approaches. The context of the study is a prestigious and well-established project high school located in one of the high-income districts of Istanbul. The participants of the research consist of 14 project school teachers all of whom are selected using criterion sampling method, which is one of the nonprobability sampling approaches. Semi-structured interview form, observation and document analysis are employed in the study to collect data. The data are analyzed through thematic analysis, which is one of the content analysis techniques. The study brings about four themes that are 'perception of symbolic violence', 'incidents of symbolic violence', 'roots of symbolic violence at project schools' and 'reactions to symbolic violence'. The results demonstrate that teachers are exposed to symbolic violence by administrators and symbolic violence is more visible and severe in the vertical hierarchy at school. Power struggles imposition of superiority, consolidation of authority, use of power derived from title, conflict of interest and projection of symbolic violence are among the general motives behind it. Besides, the participants consider symbolic violence as difficult to portray, ambiguous, indirect and obscure practices. With regards to the effects on victims, participants focus on unfavorable effects of symbolic violence and characterize it as destructive, distressing and intimidating attitudes and behaviors. Another result of the study is that symbolic violence practices are exercised not only by the administrators but also by the state, colleagues and parents against teachers. With regards to the reasons of symbolic violence at project schools, administrators with high symbolic capital, pressure groups (parents/media) and pressure of success are to be prominent. Lastly, the study discloses that teachers mostly succumb when they come up against symbolic violence, however, some of them resist it and even choose to respond or remain unresponsive. In line with the results of the study, it is recommended that teachers and other stakeholders in the school field need to develop a critical awareness of the symbolic violence phenomenon and equal participation in both decision-making and implementation processes should be favored within the school. Also, an internal evaluation process should be employed so as to highlight symbolic violence practices and to reveal the beliefs, values, attitudes, behaviors and discourses of administrators and teachers, through which both administrators and teacher may acquire a critical reflexivity. What is more, heterodox arguments should be supported in the school field so as to unsettle orthodoxy and the loss of prestige and the precarization of the teaching profession should be investigated and eliminated.