Sylvia Plath'in Sırça Fanus ile Leyla Erbil'in Tuhaf Bir Kadın romanlarının feminist edebiyat eleştirisi açısından karşılaştırılması
Comparison Of Sylvia Plath's The Bell Jar And Leyla Erbil's Novels about a strange Woman In Terms Of Feminist Literary Criticism
  1. Tez No: 810158
  2. Yazar: FADİME AYDIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Leylâ Erbil (1931-2013) kendine has üslubuyla modern Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Sylvia Plath (1932- 1963) ise Amerikan edebiyatında Sırça Fanus (1963) isimli otobiyografik romanıyla tanınmış bir yazardır. Bu tezde Türk edebiyatından Leyla Erbil'in Tuhaf Bir Kadın (1971) isimli romanı ile Amerikan edebiyatından Sylvia Plath'in Sırça Fanus isimli romanı“feminist edebiyat kuramı ve eleştirisi yöntemiyle”ele alınmıştır. Tezimizin amacı iki eser arasındaki benzeyen ve ayrılan yönleri ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, tez çalışmasında feminist edebiyat eleştirisi hakkında bilgi verilmiştir ve feminist edebiyat kuramının eserlere katkısı çeşitli kuramcıların görüşlerinden esas alınarak anlatılmıştır. Bu tezin merkezini, her iki eserin kadın karakterlerinin ataerkil toplumda yaşadıkları toplumsal ve kültürel baskı, biyolojik cinsiyetlerinden dolayı eğitim ve iş hayatında yaşadıkları negatif ayrımcılık, kadına yüklenen cinsiyetçi rol ve sorumluluklar ile roman karakterlerinin eril topluma karşı verdikleri varoluş mücadelesi oluşturmaktadır. Çalışmada her iki kadın karakterin söylemlerinden ve serüvenlerinden yola çıkılarak cinsiyetçi yaklaşımların edebiyata yansımaları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Leylâ Erbil (1931-2013) has an important place in modern Turkish literature with her unique style. Sylvia Plath (1932-1963) is an American writer known for her autobiographical novel The Bell Jar (1963). In this thesis, Leyla Erbil's novel named Tuhaf Bir Kadın (1971) from Turkish literature and Sylvia Plath's Sirça Fanus from American literature are discussed with the methods of“feminist literary theory”. The aim of our thesis is to reveal the similarities and differences between the two works. In this context, information about feminist literary criticism is given in the thesis and the contribution of feminist literary criticism to the works is explained based on the views of various theorists. The center of this thesis is the social and cultural pressure that the female characters of both works experience in the patriarchal society, the negative discrimination they experience in education and business life due to their biological gender, the sexist roles and responsibilities imposed on women, and the struggle for existence of the novel characters against the masculine society. In the study, the reflections of sexist approaches to literature were revealed based on the discourses and adventures of both female characters.