Belediyelerin istihdam ve kent yoksulluğu ile mücadeleye katkısı: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi örneği
The contribution of municipalities to employment and the fight against urban poverty: The case of Kahramanmaraş Metropolitan Municipality
- Tez No: 810160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Belediyelerin sunmuş olduğu hizmetler tür ve nicelik bakımından gittikçe artmaktadır. Günümüzde ülkemizdeki çoğu devlet hizmeti belediyelere bırakılmış durumdadır. Bu bakımdan belediyelerin sunacağı hizmetin kalitesi, hizmet alanı içerisinde yaşayan vatandaşın hayatını, olumlu veya olumsuz ciddi şekilde etkileyecektir. Belediyeler uzun zamandır sundukları klasik hizmetlerin yanında, halkın ihtiyaçları doğrultusunda farklı alanlarda yeni hizmet sunumlarına girişmiştir. Belediyelerin açmış olduğu meslek edindirme kurslarıyla, yoksul kesimlere dağıttıkları sosyal yardımlar da bu kapsamdaki hizmetler arasındadır. Belediyeler açtıkları mesleki kurslarla halka mesleki beceriler kazandırarak istihdam edilmelerini kolaylaştırabilir; gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ederek dağıttıkları sosyal yardımlarla da kentte yoksulluğun azalmasını sağlayabilirler. Çalışmada, belediyelerin açmış olduğu mesleki kursların katılımcılarına mesleki beceriler kazandırarak iş bulmalarına ne derece katkı sağladığının ortaya konması veya başarısız ise bunun nedenleri sorgulanarak çözüm önerilerinde bulunulması amaçlanmaktadır. Benzer şekilde belediyelerce dağıtılan sosyal yardımların, kent yoksulluğunu azaltmada ne derece başarılı olduğu veya başarısız ise bu sorunların sebeplerinin neler olduğunun ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılacak ve bu kısımda, önce verilerin sınıflandırılması ve sonrasında da özetlenerek sonuçlara ulaşılmasına dayalı bir yöntem olan betimsel analiz tekniğinden yararlanılacaktır. Alan araştırması kısmında ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin açmış olduğu mesleki kursların başarısını araştırma ve dağıtılan sosyal yardımların yoksulluğu önlemedeki başarı/başarısızlık durumunu ortaya koyma adına, bu kurslara katılarak sertifika alan ve bu yardımları alan belli sayıda kişiyle, araştırmacının yönettiği anket türlerinden olan biçimsel mülakattan yararlanılacak ve çıkan sonuçlar anlaşılır istatistiki veriler halinde açıklanacaktır. Çalışmada belediyelerin açmış oldukları meslek edindirme kurslarıyla, katılımcılarının iş bulmalarını ne derece kolaylaştırdığı ve dağıtılan sosyal yardımların kentte yoksulluğu önlemede bir katkısının olup olmadığı araştırılacaktır. Çalışma sonucunda bu sorulara yeterli cevaplar verilebildiği ölçüde, gerek bu alanda akademik çalışma yapan araştırmacıların gerekse de belediyelerin yararlanabileceği özgün bir kaynak olması beklenmektedir. Çünkü belediyelerle ilgili çok sayıda kaynak olmasına rağmen belediyelerin bu alandaki çalışmaları yeterince araştırılmamış, yapılan çalışmalar da konuyu aydınlatmada yetersiz kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
The services provided by municipalities are increasing in terms of type and quantity. Today, most government services in our country are left to municipalities. In this respect, the quality of the service provided by the municipalities will seriously or negatively affect the life of the citizen living in the service area. In addition to the classical services they have been providing for a long time, municipalities have started to offer new services in different fields in line with the needs of the people. Among the services in this scope are vocational courses offered by municipalities and the social assistance they distribute to the poor. Municipalities can facilitate their employment by providing vocational skills to the public through the vocational courses they open; they can help reduce poverty in the city with the social assistance they distribute by identifying those in need. In this study, it is aimed to reveal to what extent the vocational courses opened by the municipalities contribute to their job finding by providing professional skills to the participants or if they are unsuccessful, the reasons are questioned and solutions are proposed. Similarly, it is aimed to reveal to what extent the social assistance distributed by the municipalities is successful or unsuccessful in reducing urban poverty and the causes of these problems. In the theoretical part of the study, domestic and foreign sources will be used and in this part, descriptive analysis technique, which is a method based on the classification of the data and then summarizing the results will be used. In the field research section, in order to investigate the success of the vocational courses opened by the Metropolitan Municipality of Kahramanmaraş and to determine the success / failure of the social benefits distributed to prevent poverty, a formal interview with a certain number of people who received certificates and received these aids will be utilized in the formal interview. and the results will be explained in understandable statistical data. The aim of the study is to investigate the extent to which the municipalities have facilitated the employment of the participants and the social assistance provided to them in order to prevent poverty in the city. To the extent that sufficient answers can be given to these questions as a result of the study, it is expected that it will be an original resource that can be utilized by both researchers and municipalities. Because, although there are many resources related to municipalities, the studies of the municipalities in this field have not been investigated sufficiently, and the studies have been insufficient to clarify the issue.