Akut miyeloid lösemi tanılı hastalarda conut beslenme skorunun prognoz üzerindeki etkisi
The effect of conut nutritional score on prognosis in patients with acute myeloid leukemia
- Tez No: 810163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILMAZ AYDIN, PROF. DR. MEHMET ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut miyeloid lösemi(AML), kemi iliğinde miyeloid progenitör hücrelerin çoğalması ve birikmesi ile karakterize olan klonal hastalıktır. Serum albümin , total kolesterol ve mutlak lenfosit sayısı olmak üzere üç indekse dayanan kontrollü beslenme durumu (CONUT) skoru, malignite hastalarının prognozu ile yakından ilişkilendirilmiştir. Çok sayıda çalışma hematolojik malignitelerde CONUT skorunun önemini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonucunda AML tanılı hastaların ilk tanı zamanında hesaplanan conut beslenme indeksinin prognoz üzerinde etkisinin değerlendirmesi yapılması amaçlandı. Metot: Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Hematoloji kliniğine başvuran, tanı anında total kolesterol düzeyi bakılan 19-85 yaş arası 93 hastanın conut beslenme skorunun prognostik etkisini retrospektif olarak inceledik. CONUT puanı için puanlama kriterleri şu şekilde gösterilmiştir: Normal-CONUT (0-1), hafif-CONUT (2-4), orta-CONUT (5-8) ve şiddetli-CONUT (≥9). Bulgular: Çalışmamızda hastaların 44,1'inin kadın, %55,9'unun erkek olduğu belirlenmiştir. Hastaların yaşları 19 ile 85 yıl arasında değişmekle beraber ortalama yaş 49,98 ± 17,03 yıl olarak bulunmuştur. Hastaların beden kitle indekslerinin ortalaması 25,28 ± 4,21 kg/m2 olarak saptanmıştır. Hastaların Conut ve sConut düzeyleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; hastaların %5,4'ünün normal, %34,4'ünün hafif, %38,7'sinin orta ve %21,5'inin şiddetli Conut düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Hastaların %28'inin düşük ve %72'sinin yüksek sConut değerine sahip olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; 6 aylık süreçte remisyon gözlemlenen hastaların yaşlarının medyanı 47,5, refrakter olan hastaların yaşlarının medyanı ise 56 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Acute myeloid leukemia (AML) is a clonal disease characterized by proliferation and accumulation of myeloid progenitor cells in the bone marrow. The control nutritional status (CONUT) score, based on three indices: serum albumin, total cholesterol, and absolute lymphocyte count, has been closely associated with the prognosis of patients with malignancy. Numerous studies have demonstrated the importance of the CONUT score in hematological malignancies. As a result of the study, it was aimed to evaluate the effect of the conut nutrition index calculated at the time of the first diagnosis of patients with AML on the prognosis. Methods: In this study, we retrospectively analyzed the prognostic effect of conut nutrition score of 93 patients aged 19-85 years who applied to the hematology clinic of Dicle University and had total cholesterol measured at the time of diagnosis. The scoring criteria for the CONUT score are shown as follows: normal-CONUT (0-1), mild-CONUT (2-4), moderate-CONUT (5-8), and severe-CONUT (≥9). Results: In our study, it was determined that 44.1% of the patients were female and 55.9% were male. Although the ages of the patients ranged from 19 to 85 years, the mean age was found to be 49.98 ± 17.03 years. The mean body mass index of the patients was determined as 25.28 ± 4.21 kg/m2. Conut and sConut levels of the patients were evaluated. According to the results obtained; It was determined that 5.4% of the patients had normal, 34.4% mild, 38.7% moderate and 21.5% severe Conut levels. It was determined that 28% of the patients had a low sConut value and 72% a high sConut value. According to the results obtained; The median age of the patients with remission in the 6-month period was 47.5, and the median age of the patients who were refractory was 56.