Cengiz Aytmatov'un Beyaz Gemi Gün Uzar Yüzyıl Olur Ve Dişi Kurdun Rüyaları romanlarında ölüm olgusu
The Case of Death in Chingiz Aitmatov's Novels The White Ship, The Day Gets A Century And The She-Wolf's Dreams
- Tez No: 810167
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ölüm olgusu, insanlık tarihi boyunca üzerinde durulan, varlık ve yokluk düşüncesinin irdelenmesinin temelinde yer alan önemli konuların başında gelmektedir. Tarih boyunca birçok düşünür bu olguyu; tarihi, felsefi, psikolojik, dini ve edebi anlamda ele alarak fikirlerini beyan etmiştir. Bu çalışmada, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un Beyaz Gemi (1973), Gün Uzar Yüzyıl Olur (1980) ve Dişi Kurdun Rüyaları (1986) romanlarınlarındaki ölüm olgusu'nun tespit edilmesi, edebi olarak incelenmesi, Türk Halk Bilimi ve Psikanalitik Kuram çerçevesinde analiz edilmesi, sonuçların ortaya konulması hedeflenmektedir. Cengiz Aytmatov' un eserleri üzerine birçok inceleme yapılmış olmasına rağmen onun mesajlarını iletme yöntemi olan“ölüm olgusu”üzerinde durulmadığı görülmektedir. Edebiyat ve halk biliminde önemli bir yer teşkil eden bu konunun yazar tarafından ölümün normal, cinayet, intihar yanısıra bireysel veya katliam, toplu halde ölüm türlerinin nasıl ele alındığını ve işlendiğini sanatsal açıdan açıklığa kavuşturulması ve romanlardan örneklerle çıkarımlarda bulunurak metin merkezli bir çalışma olduğunu vurgulayarak literatüre bu konuda önemli bir katkı sağlayacağı görüşündeyiz. Bu çalışmada ayrıca ölüm öncesi, ölüm esnasında ve ölüm sonrasında uygulanan ritüel ve pratiklere de yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of death is one of the most important issues that have been emphasized throughout the history of humanity and that are at the base of the examination of the idea of existence and non-existence. Many thinkers throughout the history of this phenomenon; He expressed his ideas by addressing the historical, philosophical, psychological, religious and literary senses. In this study, the determination of the death phenomenon in the Kyrgyz writer Cengiz Aytmatov's novels The White Ship (1973), The Day Extends a Century (1980) and Female Wolf Dreams (1986), its literary analysis, the study of Turkish Folk. It is aimed to analyze the science and psychoanalytic theory within the framework of the results and to reveal the results. Although many studies have been made on the works of Chingiz Aitmatov, it is seen that the“death phenomenon”, which is his method of conveying his messages, is not emphasized. Emphasizing that this subject, which has an important place in literature and folklore, is a text-centered study by the author, by making inferences from the novels and by making inferences from the novels, how the death types are handled and committed as normal, murder, suicide, as well as individual or mass murder. We believe it will make an important contribution. In this study, rituals and practices applied before, during and after death will also be included. death with these aspects.