Bir tersanenin çeşitli atölye işçilerinde bazı duysal parametrelerinin araştırılması
- Tez No: 81019
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRÜNNİSA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
67 - ÖZET Bu çalışma, İstanbul'da gemi yapımında çalışan 47 erkek işçi üzerinde yapılmıştır. Tersanenin çeşitli atöl yelerindeki fiziksel koşullar incelenmiş, ölçüm yapılacak duysal parametrelerle ilgili olabilecek iş yerleri seçil miştir. Çalışmanın I. bölümünde ortamın gürültü düzeyi ve çalışanların işitme seviyeleri ölçülmüş, II. bölümde tah minli reaksiyon zamanı testi ile reaksiyon zamanları araş tırılmış, III. bölümde ise îshihara testi ile renkli görme ve perimetre ile görme alanları araştırılmıştır. Ayrıca bir anket uygulanarak işçilerin şikâyetleri ve çalışma koşulları ile ilgisi araştırılmıştır. Yapılan ölçümler normal standartlara göre t-testi 2...... ve x -testi ile değerlendirilmiştir. Bulgularımıza göre; Tersanenin gürültüsü 94-104 dB arasında olan atölye lerinde çalışan işçilerin %96 smda 4000 Hz. de en fazla olmak üzere işitme kaybı tesbit edilmiştir. 2000 ve 8000 Hz'de de daha az olmak üzere kayıp vardır. Tahminli reaksiyon zamanı ölçümlerinde uygun sonuç %37,5 oranında işçide alınmış, gürültünün reaksiy.on zama nını bozduğu düşünülmüştür.- 68 - Elektrik kaynağı bölümünde renk görme bozukluğu ora nı, ülkemizde yapılan diğer araştırma sonuçlarından daha yüksek bulunmuştur. Kaynak işinde çalışan işçilerin hepsin de çeşitli derecede periferik görme alanı daralması tesbit edilmiştir. Bulgularımıza göre işitme, görme ve reaksiyon zamanı gibi duysal parametreler, iş yerinin koşullarından etkilen mektedir. Bunda işçilerin koruyucu aletleri kullanmaktaki ihmalleri de rol oynamaktadır. Atölyelerin özelliklerine göre alınacak önlemlerin yararlı olacağına inandırılmaları ve periyodik kontrollerinin düzenli olarak yapılmasıyla iş- çilerdeki duysal parametre kayıplarının belirli ölçüde ön lenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 69 - SUMMARY This study was conducted on 47 male labours, working in ship building in Istanbul. Various physical conditions in the shipyard were studied and such work places possibly related with audio - parameters to be measured were selected. In the 1st section of the study, the noise level of the environment and the audio levels of the labour were measured. In the Ilnd section, the reaction times were studied using the estimated reaction time test. In the Illrd section, colour visions and visual fields were studies using Ishihara test and Perimetric test, respectively. Furthermore, applying an interview, its relatihship with labour complains and working conditions have been studied. 2 The measures conducted were assessed using T-test and X test under normal standards. According to our findings: We determined a loss of hearing, having the maximum value at 4000 Hz, at 96% of the workers working at workshops of the shipyard having a noise level of 94 to 104 dB. At 2000 and 8000 Hz, there appears a loss but at a lesser level. At estimated reaction time measures, the result was obtained on labour at the rate of 37.5%, and it was deducted that the noise damaged the reaction time. At electric welding section, colour visual defects were found higher when compared with- the results obtained in other studies in our country.- 70 - A peripheric visual field narrowing was determined in all workers working at welding section, at varying degrees. According to our findings, such parameters as hearing, seeing and reaction time are largely influenced by working conditions. The labours' negligence to use protective tools also play a role in this respect. We believe that the labour must be convinced to take necessary precautions depending on conditions of the workshops, and by making periodical controls, the losses in senses might be prevented to a large extend.