Sıçan epigastrik flep modelinde lokal anestezik ilaçların gecikmiş kanama oluşumuna etkisinin incelenmesi
The effect of local anesthetics on delayed bleeding in a epigastric flap model of rat
- Tez No: 810201
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERKİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Plastik cerrahi pratiğinde lokal anestezikler oldukça sık kullanılmaktadır. Rekonstrüktif ve estetik işlemlerde geniş bir kullanım alanı vardır. Genel anestezinin korkulan komplikasyonlarına karşı, hastaya alternatif sunan bir işlem olabildiği gibi genel anestezi sırasında da kullanılabilmektedir. Lidokain, prilokain ve bupivakain bunlardan bazıları olup sempatik blokaja sekonder olarak çeşitli derecelerde vazodilatasyon yapmaktadırlar. Bu etkileri sebebiyle lokal kanamalarda artışa sebep olmaktadırlar. Cerrahi pratikte ise hematom, sıkça karşılaşılan bir komplikasyondur. En sık sebep genellikle cerrahi işlem sırasında yetersiz yapılan hemostazdır. Yetersiz yapılan hemostazın önemli sebeplerinden biri de gözden kaçan bir damar ya da hastanın düşük sistolik basıncı ile hemostazın yapılması neticesinde gelişen gecikmiş kanamadır. Çalışmamızda 36 adet Wistar albino sıçan, kontrol grubu, lidokain grubu, lidokain-epinefrin grubu ve bupivakain grubu olmak üzere 4 deney grubuna ayrıldı. Sıçanlara uygulanan genel anestezi sonrası 20 cm2'lik epigastrik flepler planlandı. Fleplere yapılacak enjeksiyon 2 mL idi. Böylece fleplere cm2 başına 0,1 mL ilaç enjeksiyon yapıldı. Lokal anestezik verilecek tüm gruplarda verilecek toplam ağırlık 4 mg/kg olarak hesaplandı. Epigastrik flepler hazırlandıktan sonra kanama kontrolü sağlanarak flepler yerine adapte edildi. 24 saat sonunda sıçanlar sakrifiye edildi. Sıçanların sakrifikasyonundan 2 saat sonra flep altında biriken koagulumlar toplanarak hassas terazi ile hesaplandı. Makroskobik ve istatistiksel sonuçlar değerlendirildi. Makroskobik olarak değerlendirildiğinde lidokain-epinefrin grubunda daha fazla koagulum birikimi, lidokain ve bupivakain gruplarında ise daha az miktarda koagulum birikimi gözlendi. Ancak yapılan analizde, istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The local anesthetics are often used in plastic surgery practice. Their usage area is wide in reconstructive and aesthetic procedures. They are an alternative procedure against the feared complications of general anesthesia whilst they are combined with general anesthesia. Lidocaine, prilocaine and bupivacaine which cause vasodilation due to blockade of sympathetic system are some of them. The effect of vasodilation of the local anesthetics causes bleeding locally. Hematoma is one of the most often complication in surgery pratice. The most often reason of hematoma is to make insufficient hemostasis. One of the most important reason of the insufficient hemostasis is delayed bleeding due to not provided for a vessel or hemostasis at the time of low systolic pressure. Thirty-six Wistar albino rats were divided 4 experimental groups including the groups of control, lidocaine, lidocaine-epinephrine and bupivacaine. Twenty centimeter squared epigastric flap was planned after the general anesthesia. Total injection solution was 2 mL for each rat. In this way, 0,1 mL of the solution was injected for each centimeter square of the flap. It is calculated that total weight of local anesthetics were 4 mg/kg for each group. The epigastric flap was replaced after the epigastric flap was harvested and the hemostasis was completed. Each rat was sacrificed 24 hours after the initiation of epigastric flap harvesting. Two hours after the sacrificing procedure, the coagulum was collected under the flap and was weighed with the analytical scale. The macroscopic properties and statistical result were analyzed. In the macroscopic properties, the group of lidocaine-epinephrine had more coagulum quantity than the the groups lidocaine and bupivacaine had. However, there was no statistical significance.