Erektör spina plan bloğunun, serratus anterior plan bloğunun ve interkostal sinir bloğunun video yardımlı torakoskopik cerrahisi (VAtS) sonrası postoperatif ağrı üzerine etkisi ve etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects and effectiveness of erector spina plane block, serratus anterior plane block and intercostal nerve block on postoperative pain after video assisted thoracoscopic surgery
- Tez No: 810202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Erektör spina plan bloğu (ESPB), serratus anterior plan bloğu (SAPB) ve interkostal sinir bloğu (İSB) torakal cerrahilerde analjezik amaçlı kullanılabilen güncel etkin yöntemlerdir. Biz bu çalışmamızda erektör spina plan bloğu, serratus anterior plan bloğu ve interkostal sinir bloğunun postoperatif ağrı üzerine etkilerini ve birbirlerine göre etkinliklerini karşılaştırdık. Bu üç blok şeklinin postoperatif NRS ve postoperatif tramadol tüketimi üzerine etkinliklerini karşılaştırdık. Bu şekilde en etkili olan yöntemi bulmayı amaçladık. Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) geçiren hastalara postoperatif olarak uyguladık ve böylece hastanın postoperatif şikayetlerini azaltmayı ve ayrıca ek analjezik kullanımlarına bağlı yan etki profilini azaltmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma: tek merkezli prospektif, gözlemsel olarak yapılmıştır. Araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmamız için, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi, Klinik Araştırmalar Etik Kurul'undan 16.02.2021 tarih ve 2021-02/04 nolu karar alındıktan sonra çalışmaya başlanıldı. Çalışmaya elektif video yardımlı torakoskopik cerrahi planlanan, ASA (Amerikan Anestezi Derneği) I-III olan 18-75 yaş arasında gerekli bilgiler verilen ve onayı alınan 60 hasta dahil edildi. Hastalar ESPB, SAPB, İSB ve kontrol grubu olarak dört gruba ayrıldı. Tüm hastalara operasyon bitiminde parasetamol ve deksketoprofen trometamol intravenöz yolla uygulandı. Blok uygulanacak tüm hastalara lateral dekübit pozisyon verildikten sonra ultrason eşliğinde ESPB, SAPB veya İSB yapıldı. Operasyon sonrası hastalara postoperatif analjezi için intravenöz tramadol hidroklorür içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı damar yoluna takıldı. Hastaların numerik ağrı skalası skorları (NRS), kalp atım hızı, ortalama arteriyal basınç, periferik oksijen saturasyonları ve postoperatif tramadol hidroklorür tüketimleri postoperatif 1., 6., 12., 18. ve 24. saatlerde kaydedilecektir. Hastalarda gelişen yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Her dört grupta hemodinamik parametreler ve demografik veriler yönünden anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Erector spinae plane block (ESPB), serratus anterior plane block (SAPB) and intercostal nerve block (ICNB) are current effective methods for analgesic purposes in thoracic surgeries. In this study, we compared the effects of erector spinae plane block, serratus anterior plane block and intercostal nerve block on postoperative pain and their relative effectiveness. The effects of these three blocks on postoperative numeric pain rating scale (NRS) scores and postoperative tramadol consumption were compared, and we aimed to find the most effective method. The blocks were applied postoperatively to patients undergoing video assisted thoracoscopic surgery (VATS), and thus, we aimed to reduce the postoperative complaints of the patients and also to reduce the side effects due to additional analgesic use. Material and Method: This study was conducted as a single-centre, prospective, observational study in Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital. In addition, the study was started after the approval, dated 16.02.2021 and numbered 2021-02/04, of the Clinical Research Ethics Committee of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine. Sixty patients, aged between 18 and 75 years with American Society of Anaesthesiology (ASA) scores of I-III, who were planned for elective thoracic surgery, were given necessary information and whose consent were taken, were included in the study. The patients were divided into four groups as ESPB, SAPB, ICNB and control groups. After the surgery, each patient was given paracetamol and dexketoprofen trometamol intravenously. ESPB, SAPB and ICNB were applied postoperatively to each according group members under ultrasound guidance in lateral decubitis position. After the procedure, a patient-controlled analgesia (PCA) device containing intravenous tramadol hydrochloride was connected to the vascular access for postoperative analgesia. Numerical pain scale scores (NRS), heart rate, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturations and postoperative tramadol hydrochloride consumptions, as well as any side effects were recorded at the 1st, 6th, 12th, 18th and 24th hours postoperatively Results: There was no significant difference in hemodynamic parameters and demographic data in all four groups.