Kalp yetmezliği hastalarında serumfibulin düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 810200
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKOĞLU, DOÇ. DR. EMRULLAH KIZILTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kalp yetmezliği patofizyolojisinde kilit basamak olan olumsuz yeniden şekillenmede en büyük role ekstrasellüler matriks elemanları sahiptir. Bu çalışmada ekstrasellüler matriks protein ailesi üyelerinden Fibulin-1 ve Fibulin-2'nin kalp yetmezliği hastalarındaki düzeylerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'nde ayaktan veya yatarak takip edilen toplam 75 hasta alındı. Hastalar ACC/AHA 2022 kalp yetmezliği kılavuzuna göre evre A/B ve evre C/D olarak iki gruba ayrıldı. Evre A/B hastalar ayaktan takip edilen hastalardan, evre C/D hastalar ise kliniğe yatarak takip edilen hastalardan oluşmaktaydı. Çalışmaya alınan Evre A/B hastalar grup 1, evre C/D hastalar grup 2 olarak tanımlandı. Grup 1 hastalardaki serum Fibulin-1 düzeyi 47,2 ng/mL, grup 2 hastalardaki serum Fibulin-1 düzeyi 135,7 ng/mL olup grup 2 hastalarda grup 1'e göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p %40 olmak üzere iki grupta incelendiğinde EF ≤ %40 olan grupta serum Fibulin-1 düzeyi anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Extracellular matrix elements have the greatest impact in negative remodeling, which is a key step in the pathophysiology of heart failure. In this study, we aimed to investigate the levels of extracellular matrix protein family members Fibulin-1 and Fibulin-2 in heart failure patients. A total of 75 outpatients or inpatients followed in Gazi University Faculty of Medicine Department of Cardiology were included in the study. The patients were divided into two groups as stage A/B and stage C/D according to the ACC/AHA 2022 heart failure guidelines. Stage A/B patients consisted of outpatients, while stage C/D patients consisted of inpatients. Stage A/B patients included in the study were defined as group 1 and stage C/D patients as group 2. Serum Fibulin-1 level in group 1 patients was 47,2 ng/mL, serum Fibulin-1 level in group 2 patients was 135,7 ng/mL, and it was found to be significantly higher in group 2 patients compared to group 1 (p 40%, serum Fibulin-1 levels were found to be significantly higher in the group with EF ≤ 40% (p=0,002).