55 yaş üzerindeki kadın distal radius kırıklarında konservatif takip edilen ve cerrahi yapılan hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of radiologic and functional results of conservative and surgical treatment of female di̇stal radius fractures in patients over 55 years old
- Tez No: 810221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Amaç: Distal radius kırıkları, ortopedi pratiğinde en sık karşılaşılan yaralanmalardan biridir. Özellikle 55 yaş üzeri kadınlar distal radius kırıklarından en çok etkilenenlerdir. Bu hastalar konservatif ve cerrahi olarak tedavi edilebilir. Çalışmamızın amacı 55 yaş üzeri kadın hastaların distal radius kırıklarında radyolojik değerler ve fonksiyonel sonuçlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2018-2022 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, tarafımızca takibi yapılan tek taraflı distal radius kırığı bulunan 55 yaş ve üzeri konservatif takip edilen veya cerrahi uygulanan toplamda 198 hasta retrospektif olarak incelendi. Radyolojik değerler olarak; volar tilt, ulnar varyans, radial inklinasyon, radial uzunluk ve Lidström skorlaması kullanıldı. Fonksiyonel sonuçlar olarak Modifiye MAYO el bilek ve PRWE skorları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda minimum hasta yaşı 55 maksimum hasta yaşı 92'ydi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Fractures of the distal radius are frequently encountered in the field of orthopaedics and are considered to be among the most prevalent injuries. The distal radius fractures predominantly affect women aged 55 years and above. Conservative and surgical treatments are both viable options for managing these patients. The objective of the present investigation was to assess the correlation between radiographic measurements and functional outcomes in female individuals aged 55 years and above who have sustained distal radius fractures. Materials and Methods: The present study retrospectively analysed a cohort of 198 patients aged 55 years and above, who presented with unilateral distal radius fracture and received either conservative management or surgical intervention at Ankara Training and Research Hospital between 2018 and 2022. Radiological parameters; volar tilt, ulnar variance, radial inclination, radial length and Lidström scoring, were utilized. Functional outcomes were assessed by means of the Modified Mayo Wrist Score and the Patient-Rated Wrist Evaluation (PRWE) Score. The statistical software utilized for data analysis was IBM SPSS version 20, located in Chicago, IL, USA.