İslam hukukunda kolaylaştırıcı bir ilke olarak umûmü'l belvâ
Umûmü'l belva as a facilitative principle in Islamic law
- Tez No: 810220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL LİV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İslam hukuku,Şari'nin emirlerinin uygulanabilmesi konusunda dini hükümlerin tespitini yapan ve yorumlayan bir ilim dalıdır. İslam hukukçuları tarafından bu tespitler yapılırken bir takım metot ve prensipler geliştirilmiştir. İnsanların günlük hayatta sıkıntı ve meşakkâtle karşı karşıya kaldığı durumlardanasslarda işaret edilen çıkış yolları kullanılarak çözümler üretilmiştir. İşte bu çözüm yöntemlerinden biri de umûmü'l-belvâ ilkesidir. Bu kavram İslam hukuk literatüründe, insanların maruz kaldığı ve toplumda yaygın hale gelmiş olan sıkıntı ve meşakkâtler olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla umûmü'l-belvâ, İslam hukukçularının fürû hükümlerde hafifletici sebep olarak sıkça kullandığı bir ilke haline gelmiştir. Çalışmamızda dini hükümlerin hafifletilmesinde bir yöntem olarak kabul edilen umûmü'l-belvâ'nın mahiyeti, meşruiyeti, şartları ve sebepleri, kolaylaştırdığı fürû-i fıkıh konuları örnekler verilerek değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic law is a branch of science that determines and interprets religious provisions regarding the implementation of Shari's orders. While making these determinations by Islamic jurists, a number of methods and principles have been developed.In situations where people face difficulties and hardships in their daily lives, solutions are generated by utilizing the means indicated in the scriptural sources.One of these solution methods isthe principle of umūm al-balwā. In Islamic legal literature, this concept is defined as the hardships and difficulties that individuals experience and that have become widespread in society.Therefore, umūm al-balwā has become a principle frequently used by Islamic jurists as a mitigating factor in furû' (substantive fiqh) provisions. In this study, the nature, legitimacy, conditions, and reasons of umūm al-balwā, which is accepted as a method in the mitigation of religious provisions, are evaluated by providing examples offurû' fiqh issues that it facilitates.