Bir halk bilimci olarak Prof. Dr. Fikret Türkmen: Bilimsel çalışmalarının analitik bibliyografyası
Prof. Dr. Fikret Türkmen as a folklorist: Analytic bibliography of his scholarly studies
  1. Tez No: 810246
  2. Yazar: YARKIN YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türk Halk Bilimi alanında birçok değerli çalışma yapmış bir bilim insanı olan Prof. Dr. Fikret Türkmen yapmış olduğu kitap çalışmaları, makale çalışmaları ve ülkemizde ve yurtdışında gerçekleştirilen kongre ve sempozyumlarda sunmuş olduğu bildirilerle Türk Halk Bilimi alanının önde gelen bilim insanlarından biri olmuştur. Akademik çalışmaları dışında birçok idari görevde bulunan Prof. Dr. Fikret Türkmen, Türkiye'de ve dünyada önemli bilim kuruluşlarının kurucu üyesi ve üyesi olmuştur. Prof. Dr. Fikret Türkmen'in bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalara baktığımızda bu çalışmaların ağırlıklı olarak Türk Halk Bilimi ve Türk Dünyası konularında olduğu görülür. Çalışmamızda Prof. Dr. Fikret Türkmen'in kitap çalışmalarını tür bakımından 4, makalelerini konu bakımından 10, bildirilerini ise konuları bakımından 9 başlık altında sınıflandırdık. Çalışmamızda Prof. Dr. Fikret Türkmen'in hayatı ile ilgili genel bilgi verip, kitaplarında, makalelerinde ve bildirilerinde odaklanmış olduğu halk bilgisi ürünlerini, çalışmalarında seçtiği sahaları, kullandığı kuramsal yaklaşımları ve yöntemleri, çalışmalarının Türk Halk Bilimi çalışmalarına etkisi ve de katkısı yönünden değerlendirmeye çalıştık. Bu değerlendirme sonucunda Türk Halk Bilimi alanında kullanılan kuramsal yaklaşımların, yöntemlerin yıllar içindeki değişimini ve bu değişim içerisinde Prof. Dr. Fikret Türkmen'in yaptığı bilimsel katkıyı inceledik.
Özet (Çeviri)
A scientist who has done many valuable studies in the field of Turkish Folklore, Prof. Dr. Fikret Türkmen has become one of the leading scientists in the field of Turkish Folklore with his books, articles and presentations at congresses and symposiums held in our country and abroad. In addition to his academic studies, Prof. Dr. Fikret Turkmen has been a founding member and member of important scientific organizations in Turkey and in the world. When we look at the studies that Prof.Dr. Fikret Türkmen has done so far, it is seen that these studies are mainly on Turkish Folklore and the Turkish World. In our study, we have classified Prof. Dr. Fikret Türkmen's books under 4 titles according to their genres, his articles under 10 titles, and his papers under 9 titles according to their subjects. We presented general information about the life of Prof. Dr. Fikret Türkmen and tried to evaluate the folklore products he focused on in his books, articles and papers, the fields he chose in his studies, the theoretical approaches and methods he used, and the impact and contribution of his studies to Turkish Folklore studies. As a result of this evaluation, we examined the change in the theoretical approaches and methods used in the field of Turkish Folklore over the years and the scientific contribution of Fikret Türkmen to this change.