Et ve et ürünleri ile ilgili gıda sektörü çalışanlarında elisa ve kültür yöntemleri ile asemptomatik enterohemorajik Escherıchıa colı taşıyıcılığının araştırılması
Investigation of asymptomatic enterohemorrhagic Escherichia coli carriers of food employees related to meat and meat products by elisa and culture methods
- Tez No: 810262
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Refik Saydam Hıfsısıhha Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnfeksiyoz ishal nedenlerinden Enterohemorajik Escherichia coli (EHEC) ve bunun bir üyesi olan O157:H7 kendini sınırlayan bir enfeksiyon olmasına rağmen hemolitik üremik sendrom gibi komplikasyonları olması nedeni ile klinik açıdan önem taşımaktadır. İnfeksiyonun yayılmasında rolü olduğu tartışılan asemptomatik EHEC taşıyıcısı olabilecek çiğ et satış yerlerinde çalışan bireylerde EHEC taşıyıcılığı sıklığının saptanması amaçlanmıştır. Direkt çiğ et ile çalışan 207 kişiden ve bu sektörlerle ilişkisi olmayan 50 kişiden dışkı numunesi alınmıştır. Numuneler sıvı zenginleştirme ortamında inkübe edildikten sonra SS agar, CT-SMAC (sefiksim tellüritli sorbitol MacConcey agar), CT-RMAC (sefiksim tellüritli ramnoz MacConcey agar) agarlara ekimleri yapılmıştır. Shiga-like toksin(SLT) araştırmak için tüm örneklerden EHEC ELİSA testi çalışılmıştır. EHEC şüpheli izolatlardan serotiplendirme çalışılmıştır. Çalışma grubundaki bir örnekten EHEC ELİSA yöntemi ile SLT saptandı. Aynı örnekten ramnoz negatif, sorbitol pozitif E.coli O157:H7 izole edildi. E.coli O157:H7 izole edilen kişi 11 yıldır hamburger köftesi üreten bir işyerinde çalışmakta idi. İki hafta sonra yeniden kendisi ile birlikte aile bireylerinden alınan dışkı örneklerinde EHEC serotiplerine ve enterik patojenlere rastlanmadı. EHEC enfeksiyonlarında gıda kaynaklı bulaşın yanı sıra semptomatik ve asemtomatik taşıyıcılardan kişiden kişiye yayılımda görülmektedir. Tanımlandığı yıllardan beri E.coli O157:H7'nin diğer E.coli suşlarından ayrımında, sorbitolü fermente etmeme özelliğinden yararlanılarak hazırlanan SMAC agar kullanılmıştır. Fakat bizim izole ettiğimiz suşta da olduğu gibi sorbitolü fermente eden suşlarda mevcuttur. Bu nedenle SMAC'la beraber RMAC besiyeride kullanılmalıdır. Sorbitol fermenter O157 suşlarının olduğu, bununla birlikte non-0157 serotiplerininde ciddi infeksiyonlara yol açabildiği göz önüne alınarak SMAC agar dışında SLT ve SLT genini göstermeye yönelik ELİSA, PCR gibi tekniklerin kullanılmasının yararlı olacağı inancındayız
Özet (Çeviri)
Enterohemorrhagic Escherichia coli (EHEC) and its member, O157:H7, are among the causes of infectious diarrhea. Although it is a limiting infection, it has complications such as hemolytic uremic syndrome. is of clinical importance. Asymptomatic EHEC carrier whose role is discussed in the spread of infection The aim of this study was to determine the frequency of EHEC carriage in individuals working in raw meat outlets. Direct Stool samples were taken from 207 people working with raw meat and 50 people who are not related to these sectors. samples SS agar after incubation in liquid enrichment medium, CT-SMAC (sorbitol MacConcey with cefixime tellurite) agar), CT-RMAC (rhamnose MacConcey agar with cefixime tellurite) agars. Shiga-like toxin (SLT) EHEC ELISA test was studied from all samples to investigate. Serotyping from EHEC suspected isolates has been studied. SLT was determined from one sample in the study group by the EHEC ELISA method. rhamnoz from the same example negative, sorbitol positive E.coli O157:H7 was isolated. E.coli O157:H7 isolated person hamburger patty for 11 years He was working in a manufacturing company. Two weeks later, feces taken from family members with him again EHEC serotypes and enteric pathogens were not found in the samples. Foodborne illness in EHEC infections In addition to transmission, it is seen in person-to-person spread from symptomatic and asymptomatic carriers. Since its description, E.coli O157:H7 does not ferment sorbitol to distinguish it from other E.coli strains. SMAC agar prepared by taking advantage of the feature was used. But as with the strain we isolated available in strains that ferment sorbitol. Therefore, RMAC should be used in the medium together with SMAC. Sorbitol fermenter O157 strains, however, non-0157 serotypes cause serious infections. ELISA, PCR, etc. to show SLT and SLT gene other than SMAC agar, considering that it can open We believe that the use of techniques will be beneficial.