Program dışı bir etkinlik olarak model birleşmiş milletler: Bir durum çalışması
Model united nations as an extra-curricular activity: A case study
  1. Tez No: 810264
  2. Yazar: ÖZGE KORTEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN BAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışma, Model Birleşmiş Milletler'i (MBM) ortaokul düzeyinde yürütülmekte olan program dışı bir etkinlik olarak program geliştirme perspektifinden ele almaktadır. Çalışmada MBM'nin yalnızca kazanımları doğrultusunda incelenmesinin ötesinde, kulüpte yer alan öğrenci ve öğretmenlerin kişisel deneyimlerinin, kulüp çalışmalarına dair eleştirilerinin ve ortaya koyacakları önerilerin araştırılması da hedeflenmektedir. Araştırmada tekli araçsal durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubunu MBM Kulübü'nde yer alan 12 öğrenci, kulüpte görevli dört İngilizce öğretmeni ve bir yabancı diller bölüm başkanı oluşturmaktadır. Verinin toplanacağı okulun seçiminde uygun örnekleme kullanılırken; görüşmelerin gerçekleştirileceği öğrenci ve öğretmenlerin seçiminde ise ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Çalışmada veriler üç ayrı yarı-yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır ve veri analizi sürecinde geleneksel içerik analizinden faydalanılmıştır. Veri analizi neticesinde, çalışmada“Öğrencilerin MBM Kulübü'ne Katılma Nedenleri,”“MBM'nin Öğrenme Çıktıları,”“MBM'nin Öğretmenlere Katkıları,”ve“MBM Kulüp Faaliyetlerine Yönelik Eleştiriler”olmak üzere dört tema oluşmuştur. Çalışmada MBM'nin öne çıkan öğrenme çıktıları arasında eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözme, iletişim, liderlik gibi yaşam becerilerinin yer aldığı; modelin öğrencilerin sorumluluk duygusunu, sosyal ve kültürel farkındalığını, öz farkındalığını ve özgüvenini artırdığı, olumlu sosyal ilişkiler geliştirmelerini desteklediği kaydedilmiştir. Bunun yanında, modelin öğrencilerin yabancı dil gelişimini telaffuz, kelime bilgisi ve konuşma becerisi bakımından desteklediği göze çarpmıştır. Diğer yandan, modelin öğretmenlere de katkı sunduğu; öğretmenlerin profesyonel gelişimlerini ve yabancı dil gelişimlerini desteklerken, sosyal ve kültürel farkındalıklarını ve motivasyonlarını artırdığı görülmektedir. Çalışmada kulüp faaliyetlerine ilişkin yöneltilen görüş, eleştiri ve öneriler alanyazındaki bulgularla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study examines Model United Nations (MUN) as an extra-curricular activity at middle school level from the curriculum development perspective. The study aims not only to examine MUN in line with its learning outcomes, but also to explore the personal experiences, criticisms and suggestions of the students and teachers taking part in the club regarding the club activities. A single instrumental case study was used in the research. The study group consisted of 12 students, four English language teachers and a foreign languages department head in the club. While convenience sampling was used in school selection, criterion sampling was used in selection of the students and teachers to be interviewed. In the study, the data were collected through three different semi-structured interviews, and traditional content analysis was used in data analysis. As a result of the data analysis, four themes emerged in the study:“Students' Reasons for Participating in MUN Club,”“Learning Outcomes of MUN,”“MUN's Contributions to Teachers,”and“Criticisms of MUN Club Activities.”In the study, it was indicated that the prominent learning outcomes of MUN included life skills such as critical thinking, creative thinking, problem solving, communication and leadership; the model increased students' sense of responsibility, social and cultural awareness, self-awareness and self-confidence, and supported them to develop positive social relationships. In addition, it was noted that the model supported students' foreign language development in terms of pronunciation, vocabulary knowledge and speaking skills. On the other hand, it was seen that the model also contributed to teachers by supporting their professional development and foreign language development while increasing their social and cultural awareness and motivation. In the study, the opinions, criticisms and suggestions regarding the club activities were discussed by comparing them with the findings in the literature.