Seramik parçaçık boyutunun aluminum matrisli kompozit malzemeler üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ceramic particle size on aluminum matrix composite materials
  1. Tez No: 810275
  2. Yazar: AHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada iki farklı boyutta takviye elemanı kullanılarak kompozit malzeme üretimi gerçekleştirilmiştir. Atölye ve laboratuvar ortamları kullanılarak numuneler karıştırma döküm yöntemiyle üretilmiştir. Kompozit malzeme imalatında takviye elemanı olarak silisyum karbür (SiC), matris olarak da AA7075 alüminyum malzeme kullanılmıştır. Çalışma sırasında üretim parametreleri incelenmiş ve geliştirilmiştir. Ayrıca elde edilen numunelere ait SEM görüntüleri, sertlik değerleri, Porozite özellikleri incelenmiştir. Numunelerin sertlikleri incelendiğinde ana metaline yakın sertliklerin matris üzerinde elde edildiği gözlemlenmiştir. Yapılan irdelemede iri taneli kompozitlerin sertliğinin küçük taneli göre daha sert oldu gözlemlenmektedir. Yoğunluk ölçümleri ve teorik hesaplamaları sonucunda, döküm yöntemi kaynaklı %1,36 oranında porositenin olduğu, ayrıca takviye eleman ilavesi ile porositenin miktarının yaklaşık üç kat arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composite material was produced by using two different sizes of reinforcement elements. Samples were produced by stir casting method using workshop and laboratory environments. Silicon carbide (SiC) is used as a reinforcement element and AA7075 aluminum material is used as a matrix in the production of composite materials. During the study, the production parameters were examined and developed. In addition, SEM images, hardness values and Porosity properties of the obtained samples were examined. When the hardness of the samples was examined, it was observed that the hardnesses close to the base metal were obtained on the matrix. In the examination, it is observed that the hardness of coarse-grained composites is harder than small-grained composites. As a result of density measurements and theoretical calculations, it was observed that there was 1.36% porosity originating from the casting method, and the amount of porosity increased approximately three times with the addition of reinforcement elements