1960'sonrası sanatta bozulan doğa
Deteriorated nature in art after 1960
- Tez No: 810286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
“1960 Sonrası Sanatta Bozulan Doğa”başlıklı tezimde doğanın içinde bulunduğu tehlikeler incelenecek, iklim değişikliğinin sebep olduğu krizler doğayı ve doğadaki canlı yaşamını nasıl etkilediği eleştirel yönden ele alınacaktır. Doğada oluşan bozulmaların doğanın kendi akışı ve döngüsü içerisinde olmadığı, bozulma kavramının insandan kaynaklı bir odaklanma olduğu anlatılmak istenmiştir. İnsanın sebep olmuş olduğu bozulmalar aynı zamanda doğada dengesizliğe sebep olmaktadır. Doğa ve insanın birlikteliğiyle değişen doğaya yer verilecektir. Plastik atıkların canlılara etkisi çevresel haberler doğrultusunda incelenecektir. Doğa bugün çağdaş sanatta önemli kavramlar arasındadır. Geçmiş yıllarda ve günümüzdeki doğa çokça bahsedilen bir konu olarak bu çalışmanın temelini oluşturacaktır. Bu çalışmada sürekli değişen doğanın ikinci yönü ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In my thesis title“ Deteriorated Nature İn Art After 1960”the dangers of nature is going to be examined, and how the crises causes by climate change affect nature and life in nature will be discussed critically. It is aimed to explain that the deteriorations in nature are not in the nature's own flow and cycle, and that the concept of deterioration is a human-induced focus. İmpairment caused by man also causes misbalance in nature. Changingnature will be included wih the unity of nature and human beings. The effect of plastic wastes on living things will be examined in line with environmental news. These days nature is among the important concepts in contemporary art. İn the past and today nature as a subject that has been mentioned more are going to be based of this study. Also, the second way of nature, which is typically changing will be discussed.