Türkiye'nin serbest dış ticaret politikasının toplam faktör verimliliğine etkisi
The effect of Turkey's liberalized foreign trade policy on total factor productivity
- Tez No: 810287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dış ticaret ile ülkeler uluslararası rekabet ve teknolojik özümseme yoluyla verimlilik artışı sağlayabilmektedir. 1980 yılıyla Türkiye dış ticareti serbestleştirici politikalar uygulamaya başlamıştır. Böylece Türkiye verimlik ve rekabet artışı sağlamayı hedeflemiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin 1980 yılı ile başlayan dış ticarette serbestleşme kapsamında uygulamaya aldığı serbest dış ticaret politikasının Türkiye'nin Toplam Faktör Verimliliği (TFV)'ne yönelik etkisini incelemektir. Bu kapsamda Türkiye'nin 1980-2019 yıllarına ait yıllık veriler kullanılmış ve değişkenler olarak TFV, İthalat, İhracat, İthalat Vergileri ve Gümrük Vergileri seçilmiştir. Toda-Yamamoto Nedensellik testinde İhracat, İthalat ve Gümrük Vergileri değişkenlerinden TFV'ye doğru bir nedensellik ilişkisi mevcut iken, TFV'den ise İhracata doğru bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Böylece dış ticaretin verimliliği pozitif etkilediğine yönelik literatürü destekler sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With foreign trade, countries can increase productivity through international competition and technology assimilation. In 1980, Turkey started to implement foreign trade liberalizing policies. Thus, Turkey aimed to increase productivity and competitiveness. The aim of this study is to examine the effect of Turkey's free foreign trade policy on Turkey's Total Factor Productivity (TFP) within the scope of liberalization in foreign trade that started in 1980. In this context, Turkey's annual data for the years 1980-2019 are used and TFP, Import, Export, Import Duties and Customs Duties are selected as variables. In the Toda-Yamamoto Causality test, while there is a causality relationship from Export, İmport and Customs Duties to TFP, a causality relationship from TFP to Exports has been determined. Thus, the result supporting the literature that foreign trade affects productivity positively has been obtained.