Bilim sanat merkezlerinde enstrüman eğitimi kapsamında yürütülen piyano derslerine yönelik öğretmen görüşleri
Teacher's opinions about piano lessons which a are conducted as part of instrument educationin science and art centers
  1. Tez No: 810308
  2. Yazar: TUĞBA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA TOPALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma Bilim Sanat Merkezleri'nde enstrüman eğitimi kapsamında yürütülen piyano derslerine yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Türkiye'deki BİLSEM'lerde görev yapan ve destek eğitimi kapsamında piyano dersi yürüten 12 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmanın örneklemine kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları BİLSEM'lerde piyano derslerine giren öğretmenlere gönderilerek çalışmaya katılmaya gönüllü olan öğretmenlerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formunu oluştururken araştırmacı tarafından ilgili alan yazın dikkatle taranmış ve araştırmanın amaçlarına uygun olarak 18 soruluk görüşme soruları hazırlanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutularak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan BİLSEM'de görev yapan altısı kadın altısı erkek olan müzik öğretmenlerinin demografik dağılımları, bireysel çalgı türü, kadro durumları, mesleklerindeki görev süreleri, BİLSEM'deki görev süreleri, BİLSEM'de piyano dersi verme süreleri, BİLSEM dışında ders verme durumlarına bakılmıştır. Verilere göre öğretmenlerin çoğunluğunun eğitimi fakültesi mezunu olduğu, mezun oldukları eğitim derecesi dikkate alındığında yine öğretmenlerin çoğunun lisans düzeyinde, ikisi tezli biri tezsiz olmak üzere üç öğretmenin yüksek lisans derecesinde oldukları, bireysel çalgı bağlamında katılımcıların çalgılarının çeşitlilik gösterdiği ve piyano dersi veren öğretmenlerin çoğunun bireysel çalgılarının piyano olmadığı, BİLSEM'lerde görev yapan öğretmenlerin büyük çoğunluğunu kıdemli ve tecrübeli öğretmenler oluşturduğu, ders saatlerinin değişiklik gösterdiği ve BİLSEM dışında farklı kurumlarda ya da özel olarak ders verdikleri de tespitler arasındadır.Elde edilen diğer verilere göre BİLSEM'lerin fiziki şartlarının yeterli olmadığı, kullanılan kaynakları öğretmenlerin kendi imkanlarıyla elde ettikleri, kullanılan programın genel bir program olduğu ve programın geliştirilmesi gerektiği, öğretmenlerin belirli bir ölçme değerlendirme yöntemlerinin olmadığı genel olarak kendi yöntemleri ile ölçme değerlendirme gerçekleştirdikleri sonuçlarına varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda BİLSEM'lerdeki fiziki imkân ve olanakların düzeltilmesi, eğitim için gerekli tüm ihtiyaçların gözden geçirilmesi ve müzik eğitimi kapsamında belirlenen öğretim programının geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was performed with the aim of examining teachers' ideas about instrument education which contain piano lessons conducted at Scienceand Art Centers. This research's study group consists of twelve teachers who work in Science and Art Centers in Turkey and conduct piano lessons as part of supportive education. This research's samples were reached by snowball sampling method. Semi-structured interview questions developed by researcher were sent to the teachers who conducted piano lessons at Science and Art Centers and interviews wer eperformed with teachers who were volunteers to attend study. While the researcher was preparing a semi-structured interview form, literature was reviewed carefully by the researcher and 18 questions were prepared suitably for the aim of research. Obtained data was analyzed using content analysis. Demographic distribution, individual instrument type, staff status, duration in their professions, duration in Science and Art Center, duration of conducting piano lessons in Science and Art Centers, duration of conducting lessons other than Science and Art Centers were examined of music teachers who attend this study, work in Science and Art Center, in the context of individual instrument attenders instruments show variety and most of the teachers' ,who conduct piano lessons, instruments aren't piano, most of the teachers who work in Science and Art Centers are senior and experienced ones, lessons durations show variety and they conduct lessons at different institution and private lessons other than Scienc eand Art Centers were determined. According to the obtained data, physical conditions at Science and Art Centers aren't good enough, using sources gathered with teachers' ownopportunity, using a programme is a general program and it should be developed, teachers don't use specifice valuation methods and generally they use their own assessment and evaluation methods were reached at the end. In accordance with these results it is suggested that physical opportunities must be fixed at Science and Art Centers, all requirements for education must be looked over and programmes of instructions must be developed as part of music education.