The impact of social media influencers on tourists' traveldecision and post-travel behavior: The role of parasocialinteraction on consumer decision and post-travel behavior
Sosyal medya etkileyicilerinin turistlerin seyahat kararı veseyahat sonrası davranışlarına etkisi: Parasosyal etkileşimintüketici kararı ve seyahat sonrası davranış üzerindeki rolü
  1. Tez No: 810360
  2. Yazar: BIBIANA AMOS DIAMOND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CAN YILMAZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın amacı, parasosyal etkileşimin tüketicilerin karar verme ve seyahat sonrası davranışlarını nasıl etkilediğini ve sosyal medya etkileyicilerinin gezginlerin seyahat kararları ve seyahat sonrası eylemleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bunun için ilgili araştırma incelenmiş ve literatürdeki araştırma çalışmalarına dayalı bir model geliştirilmiştir. Zanzibar'a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmış ve mevcut modeli test etmek için 480 istekli katılımcı ile online anket yapılmıştır. Toplanan veriler LISREL 8.80 ve SPSS 22.0 kullanılarak değerlendirildi. Analiz sonrası model test edildiğinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve parasosyal etkileşim, istek, bilgi arama ve satın alma kararı, memnuniyet, unutulmaz turizm deneyimi, yer bağlılığı, deneyim paylaşımı ve haz değişkenleri arasında korelasyonlar olduğu gösterilmiştir. Araştırmanın bulguları, birbirini etkileyen değişkenler arasında korelasyonlar olduğunu göstermektedir. Etkileyenlerin sosyal medyadaki parasosyal etkileşimlerinin, tüketicinin seyahat davranışı ve yolculuk sonrası davranışı üzerinde bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır ve bu etkileşimler, etkili insanlarla iletişim kurmak için en etkili yaklaşımdır. Seyahat fenomenlerinin Instagram&;daki parasosyal etkileşimleri, onları takip eden reytinglere ulaşmak ve seyahat sırasında ve sonrasında davranışlarını etkilemek için son derece önemlidir. Parasosyal etkileşimin oluşumunda önemli rol oynayan öncüller ve bu öncüller arasındaki ilişkilerin tek bir modelde dikkate alınarak bu ilişkilerin ampirik olarak doğrulandığı bir model önerisi çalışmanın en önemli teorik katkılarından biridir. Bu çalışma, parasosyal etkileşim ve tüketici davranışının gelişimini teşvik etmek için önemli olan öncülleri ve bunların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu tanımlar.
Özet (Çeviri)
The study purpose is to determine how parasocial interaction impacts consumer's decision-making and post-travel behavior and the influence of social media influencers on travelers travel decisions and post-travel actions. To accomplish this, the relevant research was examined, and a model based on the research studies in the literature has been developed. It was able to reach out to both domestic and foreign visitors to Zanzibar using the convenience sample method, and an online survey was conducted with 480 willing participants to test the existing model. The collected data were evaluated using LISREL 8.80 and SPSS 22.0. When the model was tested after the analysis, it was shown to be statistically significant and to have correlations between the variables of parasocial interaction, desire, information search, and purchase decision, satisfaction, memorable tourism experience, place attachment, experience sharing and hedonic well- being. The study's findings show that there are correlations between variables that affect each other. It has been proven that influencers' parasocial interactions on social media have an impact on consumer travel behavior and post-trip behavior, making these interactions the most effective approach to contacting influential people. The parasocial interactions of the travel influencers on Instagram are extremely important in reaching the ratings that follow them and influencing their behavior during and after the trip. The proposal of a model in which these relations are empirically verified by considering the antecedents that play a significant role in the formation of parasocial interaction and the relationships between these antecedents in a single model is one of the study's most important theoretical contributions. This study identifies the antecedents that are important to fostering the development of parasocial interaction and consumer behavior, as well as how they relate to one another.