Paylaşımlı hareketliliğin yeni nesil ulaşım anlayışına etkisi
The impact of shared mobility on the new generation transportation conception
  1. Tez No: 810382
  2. Yazar: ALİ ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKTAŞ, DOÇ. DR. SELAHATTİN KOŞUNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda ulaşım çözümlerindeki en iyi argümanlardan birisi olan Akıllı Ulaşım Sistemlerinin (AUS) yükselişine tanıklık ediyoruz desek hiç yanlış bir ifade olmayacaktır. Tüm dünyada en ilgi çekici ve gelişmeye en açık alanlardan olan AUS, artık bir sektör olarak görülmekte ve kabul edilmektedir. Uygulama yelpazesi oldukça geniş olan AUS'da özellikle pandemi döneminde paylaşımlı hareketlilik çözümleri herkesin oldukça dikkatini çekmiştir. Bu tez çalışmasında kendisinden oldukça fazla söz ettiren paylaşımlı hareketlilik üzerine bir araştırma ve sistematik inceleme yapılmıştır. Öncelikle Akıllı Ulaşım Sistemlerinin tanımı, bileşenleri, dünyadaki ve ülkemizdeki tarihçesi, uygulama alanları, faydaları, ekonomisi ve geleceğine dair genel bir çerçeve çizilmiştir. Ardından AUS mimarisi bölümünde, birlikte çalışabilirlik, mimarinin yapısı ve bileşenleri, AB ve ABD AUS mimarisi ile Türkiye'de bu konuda yapılan çalışmalara değinilmiştir. Paylaşımlı hareketlilik başlığında AUS mimarisi ile bağlantı ortaya konulmuş ve başlıca uygulamalar olan araç paylaşımı, yolculuk paylaşımı, bisiklet paylaşımı, skuter paylaşımından ve bu uygulamaları bünyesinde barındıran MaaS (Mobility as a Service) çözümünden bahsedilmiştir. Daha sonra paylaşımlı hareketliliğe ilişkin Avrupa Birliği, Kuzey Amerika, Asya ve Türkiye'den konuya dair görseller ve sayısal verilerle örnekler verilmiştir. Sondan bir önceki başlıkta ise paylaşımlı hareketliliğin yeni nesil ulaşım tercihleri üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Genel hatlarıyla konu hakkında bilgiler verildikten sonra değerlendirmeler ve çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca ülkemizde de gelişmeye en açık alanlardan birisi olduğu için sonuçlardan yola çıkılarak birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is well-known that we are witnessing the rise of Intelligent Transportation Systems (ITS), which is one of the best arguments in transportation solutions in recent years. ITS, which is one of the most interesting and open to development areas all over the world, is now seen and accepted as a sector. In ITS, which has a wide application range, shared mobility solutions have attracted the attention of everyone, especially during the pandemic period. In this thesis, a research and systematic review on shared mobility, which has been mentioned a lot, has been conducted. Firstly, a general framework has been drawn about the definition, components, history, application areas, benefits, economy and future of ITSs in the world and in our country. Then, in the ITS architecture section, interoperability, the structure and components of the architecture, EU and US ITS architecture and studies on this subject in Turkey are mentioned. In the section of shared mobility, the connection with the ITS architecture is revealed and the main applications such as car sharing, ride sharing, bike sharing, scooter sharing and the MaaS (Mobility as a Service) solution that includes these applications are evaluated. Then, examples of shared mobility from the European Union, North America, Asia and Turkey are given with visuals and numerical data on the subject. In the penultimate title, the effect of shared mobility on new generation transportation preferences is explained. After giving information about the subject in general terms, assessments and inferences were made. In addition, since it is one of the most open areas for development in our country, some suggestions have been presented based on the results.