Niklosamid'in tabletlerde miktar tayini ve stabilitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 81040
  2. Yazar: DERYA SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM CEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
- 29 - ÖZET Bu calxsmada n i ki o s amid1 in simi mide ve suni barsak vasatındaki stabilitesi incelendi. Bunun için niklosamid önce alkali hidrolize tabi tutuldu ve hidroliz ürünleri olan 5-kloro-salieilik asit ile 2-kloro-4-nitroanilin test maddesi olarak kullanılmak üzere elde edildi. Suni mide ve suni barsak vasatlarında yapılan çalış malarda niklosamid' in bozulmadığı tespit edildi. Böylece literatürdeki kayıtlara uygun olarak, niklosamid'in bu vasatlarda çözünmeme s in in etken olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca niklosamid* deki amid grubunun suni mide ve suni bar sak vasatındaki enzim sistemlerinden etkilenmediği, çözücü olarak vasata alkol ilave edildiğinde de niklosamid'in parçalanmaya uğramadığı görülmüştür. Sonuç olarak niklosamid'in enzirali veya enzimsiz suni mide ve suni barsak vasatlarında parçalanmaya uğrama dığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
- 30 - SUM M A R Y Investigations were carried out on the stability of niclosamide in simulated gastric and intestinal fluids. Test compounds such as 5-chloro-salicylic acid and 2-chloro-4-nitroaniline were prepared by hydrolysis of niclosamide at pH 13. Stability tests were made in simu lated gastric and intestinal fluids. It was observed that. niclosamide was stable in the media tested. Furthermore, niclosamide was not affected by the enzymes present in the media. On the other hand, no decomposition was observed by the addition of alcohol to both media. In conclusion it was shown that niclosamide was stable in simulated gastric and intestinal fluids with or without enzymes.