Arter kan gazlarının ölçümünde optimum koşulların saptanması
- Tez No: 81041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
-32- ü Z E T 1- Bu araştırma 9 (%30) kadın ve 21 (35 70) erkek, toplam 30 olguyu kapsamaktadır. 2- Olguların yaş ortalaması 49.5'tir. 3- Araştırma, hastalıkları ve cinsiyetleri açısından fark göze tilmeden seçilen 30 akciğer hastası üzerinde yapılmıştır. 4- Hastalardan biri heparinli, diğeri sitratlı olan 2 ayrı pre- vaz enjektöre radial, brakial veya femoral arterlerden steril şartlarda arter kan gazı örnekleri alınmıştır. 5- Alınan kan örnekleri Solunum Fonksiyon Laboratuvarındaki i“AVL-Gaz Check Type 937”anali zöründe derhal ve 2 saat sonra bakılmış ve elde edilen sonuçlar karşı laştı rı Imıştır. 6- Sonuçların istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Student-t testi kullanılmıştır. Heparinle sitrat arasında derhal ve 2 saat sonra bakılması açısından çok ileri derecede anlamlı olmayan fakat anlamlı olan fark görülmüştür. Buna dayanarak kan gazı örneği heparinle alınmalı, derhal bakılmalı ve uygulama esnasında asepsi-antisepsi kural larına uyulmalıdır denilebilir.
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY This research consists of 30 subjects 9 females (30 %) and 21 males (70 %). The average age of the cases is 49,5, The research is based on 30 patienst with pulmonary disease regar- deless of the sex and the type of disease. Arterial blood gas samples has been taken, under sterile conditions, with two injectors, one with heparine and one with citrate from femoral, radial or brachial arteries. Blood samples are tested at the Pulmonary Function Laboratory with“AVL-Gas Check Type 937”analyser immediately and two hours later so that the results are compared, The results are statistically evaluated with Student-t test. A considerable difference is established when arteriel blood gas has been tested immediately and two hours later with heparine and citrate. As a result it has shown that arteriel blood gas sample should be taken with a heparinised injektor» tested imme diately, aiid during the procedure aseptic conditions should be maintained.