Suda çözünebilen kaliksfosfonatlarin sentezi, antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi ve furosemit, niklosamit ve nifedipin gibi bioaktif moleküllerin çözünürleştirilmesinde kullanimi
Synthesis and investigation of antibacterial properties of water-soluble calixphosphonates and their use in solubilization of bioactive compounds such as furosemide, niclosamide and nifedipine
  1. Tez No: 315870
  2. Yazar: MEVLÜT BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ŞEREF ERTUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma kapsamında, supramoleküler kimyada en çok kullanılan makrosiklik yapılar olan kaliksarenler fenolik-O ve fenolik birimlerin p-pozisyonundan foksiyonlandırılarak suda çözüne bilen kaliksfosfonat bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen yapıların karakterizasyonunda F-TIR (ATR), 1H NMR, 13C NMR and 31P NMR gibi spektroskopik metodlar kullanıldı.Elde edilen kaliksaren moleküllerinin, sıvı-sıvı ekstraksiyon ve faz-çözünürlük çalışmaları yapılarak bazı ilaç molekülleri için çözünürlük ajanı olarak etkinliği HPLC ve UV-Vis spektrofotometre teknikleri kullanılarak incelendi. HPLC ile yapılan ilaç çözünürlük denemelerinde farklı halka boşluk çapına sahip kaliks[n]arenlerin ilaç moleküllerinin çözünürlüğünü arttırdığı ve sıvı-sıvı ekstraksiyon çalışmalarında ise organik fazdan sulu faza ilaç moleküllerinin etkili bir şekilde taşındığı gözlemlendi. Ayrıca ilaç moleküllerinin çözünürlüğüne, farklı halka çapının yanı sıra artan kaliksaren konsantrasyonunun ve kaliksaren iskeletine bağlı fonksiyonel grupların etkiside incelendi. İlaç moleküllerinin yapısına göre gerek halka çapının gerekse fenolik-O ve fenolik birimlerin p-pozisyonunda mevcut fonksiyonel grupların sırası ile furosemide, niklosamide ve nifedipin ilaç moleküllerinin çözünürlüğünü arttırdığı gözlemlendi.Ayrıca sentezlenen kaliksfosfonat bileşiklerinin bazı bakteri türlerine karşı olan antibakteriyel etkileri disk-difüzyon yöntemi kullanılarak incelendi. Elde edilen sonuçlardan fenolik-O üzerinden fonksiyonlandırılmış kaliksarenlerin S. aureus bakterisine karşı etkili olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, water-soluble calixphosphonate compounds which are macrocyclic structures mostly used in supramolecular chemistry have been synthesized via functionalization of phenolic-O or p-position of phenolic units of calixarene molecules. For the characterization of synthesized structures, spectroscopic methods such as F-TIR (ATR), 1H NMR, 13C NMR and 31P NMR have been used. The effectiveness of obtained calixarene molecules as drug solubilizing agent have been investigated doing liquid-liquid extraction and phase-solubility studies by using HPLC and UV-Vis spectroscopy techniques. In drug solubilizing experiments doing with HPLC it has been observed that calix[n]arenes having different ring cavity diameter increase solubility of drug molecules and also effectively transportation of drug molecules from the organic phase to the aqueous phase in liquid-liquid extraction studies has been observed. Additionally, effect of increasing calixarene concentration and functional groups bounded on calixarene skeleton as well as different ring diameter has been investigated. According to structure of the drug molecules, it has been observed that both ring diameter and functional groups onto the upper rim and lower rim increased the solubility of furosemide, niclosamide and nifedipine drug molecules respectively.Furthermore, anti-bacterial effects of the synthesized calixphosphonate compounds towards some bacterial species have been investigated by using disc-diffusion method. From the obtained results, it has been determined that lower rim functionalized calixarene molecules become effective toward S. aureus bacteria.