Žižekian study of violence in selected novels of Toni Morrison
Toni Morrison'un seçilen romanlarında şiddetin Zızek yaklaşımıyla incelenmesi
  1. Tez No: 810422
  2. Yazar: MAHDI MOHAMMED KHALAF AL-GHADHBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BARIŞ AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez Slavoj Žižek'in şiddet teorisinin incelenmesine ve Toni Morrison'un edebi eserlerine, bilhassa Beloved ve The Bluest Eye eserlerine uygulanmasına odaklanmaktadır. Çalışma, hem söz konusu romanların karakterleri tarafından uygulanan hem de karakterlerin maruz kaldığı şiddet türlerini ortaya koymayı ve her iki romanda gerçekleşen şiddetin sebepleri ve sonuçlarını analiz etmeyi ve tartışmayı amaçlamaktadır. Seçilen romanlardaki şiddet Žižek'in şiddet teorisindeki genel kavram ile aynı doğrultuda görülmektedir. Žižek teorisinde şiddet türlerini öznel şiddet, nesnel şiddet, sembolik şiddet ve sistemik şiddet olarak sıralar. Sonra, Žižek'in şiddet teorisini uygulayarak, Morrison'un hem Beloved hem de The Bluest Eye eserlerinde Žižek'in şiddet türlerinin uygulandığı görülmektedir. Ayrıca, Morrison'un romanlarında doğrudan gerçekleştirilen öznel şiddet eylemlerinin sembolik ve sistematik biçimde uygulanan objektif şiddet eylemlerinden meydana geldiği ortaya çıkmaktadır. Son olarak, çalışmada her iki romandaki şiddetin de kişisel sebeplerden veya motivasyonlardan ötürü değil, bunun yerine sistemik ve sembolik sebeplerden ötürü meydana geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the examination of Slavoj Žižek's violence theory and its application to Toni Morrison's literary works, specifically Beloved and The Bluest Eye. The study seeks to uncover the types of violence perpetrated by and against the characters of the novels under discussion, and then analyse and discuss the reasons for and consequences of the violence that happens in the two novels. Violence in the selected novels is viewed in line with the general notion of Žižek's theory of violence and its forms, which he terms as subjective violence and objective symbolic and systemic violence. Then, by applying Žižek's theory of violence, it turns out that all Žižek's forms of violence; subjective, symbolic, and systemic, are committed and exercised, whether in Morrison's Beloved or The Bluest Eye. It also reveals that, in Morrison's novels, the subjective acts of violence perpetrated directly are created from the objective acts of violence exercised symbolically and systematically. Finally, the study concludes that violence in both novels occurs not because of personal reasons or motivations; instead, the systemic and symbolic reasons are the cause of violence in these novels.