Becoming human at the reptile center: An ethnography of the psychic life of conservation
Sürüngen merkezınde insan olmak: Korumanın psikik yaşamına dair bir etnografi
- Tez No: 968322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI İKİZOĞLU ERENSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, bir sürüngen koruma merkezinde yürütülen etnografiye dayanmaktadır. Çalışma, çalışanların çevreye, sürüngenlere ve koruma pratiklerine dair kurdukları anlatıları ve çevre etiğini ifade ediş biçimlerini Lacancı–Žižekçi bir yaklaşımla inceler. Lacan'ın yabancılaşma ve fantazi kavramları üzerinden,“yeşil fantazi”ve“koruma fantazisi”nin çalışanların anlam kurma süreçlerini nasıl şekillendirdiği tartışılır. Bul- gular, sürüngenlerle kurulan doğrudan temasın çalışanlara etik ve etkin bir özne olma duygusu verdiğini, ancak koruma bağlamının neoliberal düzenlenişinin bu inancı aynı anda sarsmakta olduğunu gösterir. Bu gerilim, çevre etiğinin fantazi ve arzu kesişiminde katmanlı ve durumsal olarak ortaya çıkışını görünür kılar.
Özet (Çeviri)
This thesis is an ethnography of a reptile conservation center employing a Lacanian- Zizekian theoretical stance to study the narrative frames through which conservation workers relate to the environment, reptiles, conservation, in addition to their artic- ulation of environmental ethics. Focusing on Lacanian concepts of alienation and fantasy, this thesis problematizes how the conservation narratives of green fantasy and conservation fantasy structure the workers' meaning-making processes. It ar- gues that while the direct contact with the reptiles they seek to protect enables the workers to feel themselves to be ethical and agentive, the neoliberal ordering of the conservation context challenges these beliefs. The resulting tension enables us to observe the layered and situational articulation of environmental ethics at the intersection of fantasy and desire.