Bir açık cevher ocağının bilgisayar destekli tasarımı
Computer-aided design of an open pit ore mine
  1. Tez No: 810435
  2. Yazar: ABDUL RASHID ARFANY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında bir demir maden sahasına ait sondaj verileri kullanılarak açık ocak planlaması yapılmıştır. Çalışma sahasına ait 127 sondaj logundan ve öznitelik verilerinden faydalanılarak veri tabanı oluşturulmuştur. Sahadaki kayaç tabakalarının üç boyutlu katı gövde ve jeolojik modelleri hazırlanmıştır. Ters mesafe ile ağırlıklandırma yöntemi kullanılarak, cevher blok modeli içindeki tüm alt blokların tenör değerleri kestirilmiştir. Demir maden kaynağının en büyük bölümünün kazançlı biçimde işletilebileceği en büyük nihai ocak kabuğu ve sınırları belirlenmiştir. İşletme, cevher zenginleştirme, izabe ve başlangıç yatırımlarına dair parametre değerlerine dayalı olarak yuvalı ocak optimizasyonu yapılmıştır. En kötü durum ve sabit adımlı ilerleme senaryoları uyarınca en uygun ocak kabuğu seçilmiştir. Optimum ocak kabuğu üzerine çift-yönlü taşıma yolları tasarımlanmıştır. Son aşamada ise belirli bir yıllık üretim planı ve kısıtlar altında üretim çizelgelemesi yapılmış olup bu çizelgenin farklı ölçütler ile optimizasyon denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master thesis, open pit mine planning was carried out based on the drillhole data of an iron mine field. Using logs from 127 drillholes and attribute data from the study area, a drillhole database was created. Geologic models of the rock layers and three-dimensional solid body models were created. Using the inverse distance weighting method, ore grades were determined for each sub-block in the ore block model. The largest ultimate pit shell, where the majority of the iron mineral resource may be extracted profitably, has been identified. The parameter values for ore extraction, mineral dressing, smelting, and capital investments were used to perform a nested pit optimization. The optimum pit shell was chosen based on the worstcase and constant-lag extraction scenarios. Two-lane haul roads were designed for the optimum pit shell. The last stage entailed scheduling production based on a specified annual production plan and constraints, as well as optimization tests utilizing other schedule criteria.