Negotiating spatiality in urban migration context: The case of Syrian students in Istanbul
Kentsel göç bağlamında mekansallık konusu: İstanbul'da Suriyeli öğrenciler
- Tez No: 810446
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMIN SOYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışma, Istanbul'da zoraki göç ortamında yerleşik ve eğitim gören Suriyeli öğrenciler tarafından mekanın nasıl tecrübe edildiği ve değerlendirildiği konusuna açıklık getirerek mekan, göç, kimlik ve günlük yaşam konusundaki mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Mekan nosyonu geniş bir şekilde tartışılmaktadır ancak sosyolojik tasavvurla birlikte, bu konunun kültürel olarak farklı mekansallık düzenlemelerinde yer alan göçmen öğrencilerin algıları ve bireysel tecrübeleri üzerindeki etkisine ilişkin neredeyse hiçbir referans yoktur. Araştırmanın temel amacı, kentsel yerleşimlerinde göçmenlerin günlük uygulamaları kanalıyla yer oluşturma sürecini göstermek ve yer/mekan oluşturma süreciyle çağdaş Türk kentsel toplumunda göçmen kimliğinin oluşumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu tez sadece mekansallık konusunda mevcut literatüre katkıda bulunmakla kalmıyor ama aynı zamanda, önemli sosyolojik teorileri ve coğrafi meseleleri araştırmaya dahil ederek, göç süreçleriyle birlikte genç kimliklerinin oluşumundaki karmaşıklığı irdeleyecek şekilde söz konusu mekansallık konusunun kapsamını genişletmektedir. Bu bağlamda, araştırma, Lefebvre ve Soja, Cwemer'in çoklu zaman duygusunun kavramsallaştırılmasına dair sosyo-mekansallık konusunda ve farklı sosyal ölçeklerde mekan ve kimlik arasındaki ilişkiyi anlamak üzere, Massey'in kavramsallaştırmaları ve Bourdieu'n eğilim(irade) ve sermaye modeline dayalı olarak global ve yerel arasındaki etkileşim konusunda teorik bir çerçeve çizmektedir. Araştırma, etnografik gözlemler, sanal etnografyalar, odak grupları, Suriyeli çocuklar ve onlarla ilişkili sivil toplum kuruluşlarıyla yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmelere dayalı olarak İstanbul konusunda nitelikli araştırma sunmaktadır. Çoklu geçicilik duygusu, toplumsal cinsiyetin yeniden oluşumu, güç ilişkilerinin anlaşılması, yer edinme süreçlerinin keşfedilmesi, uluslar ötesi yer ve kimliklerle ilgili araştırma bulguları, Suriyeli gençlerin yer ve kimlik oluşumu arasında ki diyalektik ilişkiyi kavrayan karmaşık bir resim ortaya koymaktadır. Literatürün büyüklüğü, göçle ilgili çalışmalarda sosyal, kültürel ve fiziksel açıdan kesişen mekan özelliklerine odaklanan bu tezin teorik çerçevesini ciddiye almamaktadır. Misafir ülkeyle aktif müzakere ve görüşmeyle mekan oluşturma sürecinin oluşturulması göçmenler için mümkün göründüğü için, sadece bilinçli planlama ve tasarımla yer oluşturulmaz ancak fiilen ve bir bütün olarak bu işleri yapıp yaşayarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca, göç olgusunun geçmiş, şimdi ve geleceği içeren anlam bütünlüğü olarak algılanmasını sağlayarak, bu geçicilik ve mekansallık kombinasyonu yeni ve çoklu mekan duyguları üretebilir.
Özet (Çeviri)
This study contributes to the current literature on space, migration, identity, and everyday life by bringing insights into how space is experienced and negotiated by Syrian students who are settled and studying in Istanbul post forced migration context. The notion of space has been widely debated but with sociological imagination, there is little reference to its impact on the perceptions and individual experiences of migrant students, who engage with culturally different organizations of spatiality. The main goal of the research is to display the place- making process through the everyday practices of the migrants in their urban settlements and to examine the relationship between this place-making process and the formation of the migratory identity in contemporary Turkish urban society. This thesis not only contributes to current literature on spatiality but also expands it to address the complexity of the construction of youth identities through migration processes by incorporating critical sociological theories and geographical discussions into the research. In this regard, the research draws a theoretical framework on the socio-spatiality discussion of Lefebvre and Soja, Cwerner's conceptualization of multiple senses of time, the interaction between global and local based on Massey's conceptualizations and Bourdieu's model of habitus and capital to explore the relationship between space and identity at different societal scales. The research presents qualitative research into Istanbul based on ethnographic observations, virtual ethnographies, focus groups, unstructured and semi-structured in-depth interviews, with Syrian students and the NGOs they are affiliated with. Research findings regarding the multiple sense of temporality, the reconstruction of gender, understanding power relations, exploring the placemaking process, and transnational space and identities provide a complicated picture that grasps the dialectical relation between space and identity ii construction of Syrian youth. The bulk of the literature underestimates the theoretical framework of this thesis focusing on intersected features of place in terms of social, cultural, and physical in migration studies. Since it is possible for immigrants a production of a space- making process by actively negotiating with the host country, a place is not constructed just by conscious planning and design, but by bodily doing and living. Moreover, by ensuring that migration is perceived as a totality of meaning that includes the past, present, and future, this combination of temporality and spatiality produces new and multiple senses of spaces.