Fotovoltaik sistemlerde maksimum güç noktası takibinde kullanılan algoritmaların verimlilik analizi
Efficiency analysis of algorithms used in tracking maximum power point in photovoltaic systems
  1. Tez No: 810466
  2. Yazar: MERVE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hızla artan dünya nüfusu ve teknolojik gelişmeler ile enerjiye olan talep gün geçtikçe artmaktadır. İhtiyaç duyulan bu enerjiyi üretmek amacı ile kullanılan yenilenemez enerji kaynaklarının rezervlerinin sınırlı olması ve bu kaynakların çevreye verdiği tahribatı azaltmak amacıyla yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı iyi bir alternatif olmuştur. En yaygın kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları hidro-enerji, rüzgâr ve güneş panelleri gibi örneklendirilebilir. Yapılan bu tez çalışmasında güneş paneli sistemlerinde, DC-DC yükselten dönüştürücüsü kullanılarak Değiştir ve Gözle (D&G) Artan İletkenlik (Aİ) ve Bulanık Mantık Kontrol (BMK) yöntemleri ile Maksimum Güç Noktası Takibi (MPPT) MATLAB/Simulink ortamında tasarlanmış olup farklı ortam koşullarında karşılaştırılmıştır. Simülasyon çalışmaları sonucunda BMK yönteminin, D&G yöntemi ve Aİ yöntemine göre maksimumum güç noktasına daha hızlı ulaştığı ve maksimum güç noktasında daha az salınım yaptığı bilgisine ulaşılmış olup BMK yönteminin MPPT algoritması her iki yönteme kıyasla daha hızlı maksimum güç noktasına ulaşmakta ve değişken koşullarda daha hızlı cevap vermektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly increasing world population and technological developments, the demand for energy is increasing day by day. The use of renewable energy resources has been a good alternative in order to have limited reserves of non-renewable energy resources used to produce this needed energy and to reduce the damage these resources cause to the environment. Examples of the most widely used renewable energy sources are hydro-energy, wind, and solar panels. In this dissertation, in solar panel systems, Maximum Power Point Tracking (MPPT) was designed in MATLAB/Simulink environment with Change and Observe (D&G) Increasing Conductivity (AI) and Fuzzy Logic Control (BMK) methods using DC-DC boost converter and in different environmental conditions. have been compared. As a result of the simulation studies, it has been found that the BMK method reaches the maximum power point faster and oscillates less at the maximum power point than the D&G method and the AI method.