Interpreters' self-perceptions of their (in)visibility
Sözlü çevirmenlerin görünürlüklerine – görünmezliklerine dair öz algıları
- Tez No: 810465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELMİN SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sözlü çeviri, kişilerin etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağladığı için her zaman farklı çalışmaların merkezinde yer almıştır. Tercümanların önemi anlaşıldıkça, sözlü çeviri de akademik ilginin odağı haline gelmiştir. Literatürde sözlü çeviri üzerine farklı çalışmalar bulmak mümkündür; ancak tercümanların öz algısı nispeten daha az çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, tercümanların öz algılarını görünürlük - görünmezlik kavramına dahil etmek ve tercümanların görünürlük - görünmezlik ilişkin öz algıları konusunda literatürüne katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, çalışma kapsamında farklı ortamlarda çalışan 15 tercümanla yarı yapılandırılmış Türkçe görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme katılımcılarının görünürlük – görünmezliklerine ilişkin öz algılarını öğrenmek amacıyla görüşme katılımcılarına dört soru yöneltilmiştir. Görüşmeler analiz amacıyla kaydedilmiş ve kayıtlar dikkatlice yazıya dökülmüştür. Transkriptler, toplanan verileri analiz etmek için temalar çıkarmak üzere analiz edilmiş ve analiz sonucunda fiziksel görünürlük, performans, ekipman ve etkileşim temaları ile moderatör ve elçi alt temalarını kapsayan bir üst tema olarak atfedilen roller belirlenmiştir. Çalışmanın analiz kısmında, tercümanların anonimliğini bozmadan görüşmelerden doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Analiz sonuçları, tercümanların görünür olmak için durumlar yaratarak kendi görünürlük – görünmezliklerini yönettiklerini ve tercümanların görünürlük – görünmezliklerini dış ve iç faktörlerden etkilenen, süreklilik arz eden çok yönlü bir yapı olarak algıladıklarını göstermektedir. tercüman, görünürlük, öz algı, fiziksel görünürlük, rol
Özet (Çeviri)
Interpreting is always at the core of different studies, as it has enabled people from different cultures to communicate effectively. As the importance of interpreters has become to be understood, interpreting also attracted scholarly attention. It is possible to find different studies on interpreting; however, the self-perception of interpreters remains relatively understudied. The aim of this study is to bring interpreters' own perspectives into the (in)visibility concept and to contribute to the body of literature on interpreting by problematizing the self-perception of interpreters regarding their (in)visibility. To achieve this end, semi-structured interviews in Turkish with 15 interpreters working in different settings were conducted within the scope of the study. Four questions were asked to the interview participants to gather their self-perception on their (in)visibility. The interviews were recorded for analysis purposes and the recordings were carefully transcribed. The transcripts were analyzed to extract themes to analyze the collected data, and as the result of the analysis, physical visibility, performance, equipment, interaction themes, and roles attributed as umbrella theme encompassing moderator and messenger subthemes were identified. The analysis of the study provides direct quotations from interviews without breaking the anonymity of the interpreters. The results of the analysis indicate that interpreters are managing their own (in)visibility by creating instances to be visible, and the interpreters perceive that their (in)visibility is a multi-faceted construction that ranges on a continuum, affected by external and internal factors. interpreter, (in)visibility, self-perception, physical visibility, roles attributed