Adli bilimler ışığında çocuğun soybağını değiştirme suçu
The crime of altering the lineage of a child in terms of forensic science
  1. Tez No: 810471
  2. Yazar: BÜŞRA KOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsan toplumsal bir varlıktır ve soyunu devam ettirmek için aile kurumuna ihtiyaç duyar. Ailenin amacı insan neslinin devamı için çocuk yetiştirmektir. Çocuğun soybağı aile ve toplum için çok önemlidir. Soybağı meselesi kanunlarımızda özenle ele alınmıştır. Gerek özel hukukta gerekse ceza kanununda düzenlenmiştir. Çocuğun soybağının ana ve babasıyla düzgün şekilde kurulması onun tüm hayatını etkileyecek olup, çocuk açısından hayati değer taşır. Gelişen teknoloji ile çocuk sahibi olamayan aileler, bazı tekniklerin kullanılmasıyla çocuk sahibi olabilmektedir. Laboratuvar destekli doğumlar, çocukların soybağının nasıl kurulacağı sorununu ortaya çıkarmıştır. Soybağının çeşitli sebeplerle gizlenmesi değiştirilmesi ve yanlış bilgi verilerek hatalı kayıtlar tutturulmaya çalışılması nedeniyle devletin kamu düzenini ilgilendiren bu fiili suç olarak düzenlemesi gerekmiştir. Bu çalışmada soybağının ceza hukuku, tıp hukuku ve özel hukuktaki yansımaları üzerinde durularak, soybağının nasıl belirlendiği ve bunun birey ve toplum açısından önemi ele alınmıştır. Teknolojik gelişmeler ve adli bilimler ışığında soybağı hususu aydınlatılmaya çalışılmış ve çeşitli hukuki çözümler öne sürülmüştür. Farklı ülkelerde uygulanan bebek sandığı uygulaması soybağının kurulması açısından ele alınmıştır. Yargıtay'ın soybağı suçunda uygulanagelen kararlarında işlenen suçun cezalandırılmasının nasıl yaptığı ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, bu suçun aydınlatılmasında kullanılabilecek adli bilimsel yöntemlere yer verilmiştir. Soybağının değiştirilmesi suçunu önlemek amacıyla öneriler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human is a social being and needs the family institution to continue its lineage. The purpose of the family is to raise children for the continuation of humanity. The linkage of the child is very important for the family and society. The issue of lineage has been carefully handled in our laws. It is regulated in both private law and criminal law. The proper establishment of the child's lineage with his/her parents will affect his/her whole life and is of vital importance for the child. Spouses who cannot have children normally may have children with the use of some techniques with the developing technology. Laboratory-assisted births have raised the problem of how to establish a lineage of children. The state had to criminalize this act, which concerns public order, due to the concealment of paternity due to various reasons, and the attempt to keep erroneous records by giving false information. In this study, the reflections of paternity in criminal law, medical law and private law are emphasized, and how paternity is determined and its importance for the individual and society are discussed. In the light of technological developments and forensic sciences, the issue of paternity has been tried to be clarified and various legal solutions have been suggested. The baby chest application, which is applied in different countries, is discussed in terms of establishing paternity. It has been evaluated in detail how the punishment of the crime committed in the decisions of the Court of Cassation has been applied in the crime of paternity, and forensic scientific methods that can be used in the clarification of this crime are included. Suggestions have been put forward to prevent the crime of altering the lineage of a child.