Mesleki ve teknik ortaöğretim kurum yöneticilerinin teknik liderlik becerileri ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the technical leadership skills of the managers of vocational and technical secondary education institutions and the organizational citizenship levels of the teachers
  1. Tez No: 810498
  2. Yazar: İLHAMİ ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, katılımcıların görüşlerine göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurum yöneticilerinin teknik liderlik becerileri ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu nicel çalışmada genel tarama modeli kullanılmış olup araştıranın evreni 2022/2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında çalışmakta olan 405 meslek ve kültür dersleri branş öğretmenlerinden oluşmaktadır. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okul Yöneticilerinin Teknik Liderlik Beceri Ölçeği ve Örgütsel Vatandaşlık Davranış Ölçeği olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen verilerin aritmetik ortalama ve standart sapmaları incelendiğinde mesleki ve teknik ortaöğretim okul müdürlerinin teknik liderlik becerilerinin ve öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranış düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arası ilişkiler incelendiğinde ise eğitim durumu, yöneticilik deneyimi ve okuldaki görev değişkenlerine göre anlamlı ilişkiler görülmüştür. Regresyon analizinden elde edilen sonuçlar incelendiğinde, mesleki ve teknik ortaöğretim okul yöneticilerinin teknik liderlik becerilerinin öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel vatandaşlık genelinde; yöneticilik deneyimi değişkenine göre 6-10 yıl arası yöneticilik deneyimine sahip öğretmenler aleyhine, okuldaki görev değişkenine göre ise müdür yardımcısı olarak çalışmakta olan öğretmenler aleyhine anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the technical leadership skills of vocational and technical secondary school administrators and the organizational citizenship behaviors of teachers, according to the opinions of the participants. In this quantitative study, the general survey model was used and the universe of the researcher consists of 405 vocational and culture course branch teachers working in vocational and technical secondary education institutions in Ankara in the 2022/2023 academic year. Two scales were used, namely Technical Leadership Skills Scale of Vocational and Technical Secondary School Administrators and Organizational Citizenship Behavior Scale. When the arithmetic means and standard deviations of the data obtained as a result of the study were examined, it was determined that the technical leadership skills of the vocational and technical secondary school principals and the organizational citizenship behavior levels of the teachers were high. When the relations between the variables were examined, significant relations were observed according to the variables of educational status, managerial experience and duty at school. When the results obtained from the regression analysis were examined, it was determined that the technical leadership skills of vocational and technical secondary school administrators were a significant predictor of teachers' organizational citizenship behaviors. Throughout organizational citizenship; According to the managerial experience variable, there were significant differences against the teachers who had 6-10 years of managerial experience, and according to the duty variable at school, against the teachers working as assistant principals.