Type 2 paf and its application to Tzitzeica and Smarandache curves
2. Tip konumsal uyarlanmış çatı ve onun Tzitzeica ve Smarandache eğrilerine uygulanması
  1. Tez No: 810519
  2. Yazar: KÜBRA AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN ESEN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümü olup literatür bilgisine ayrılmıştır. İkinci bölümde matematiksel temel kavramlara ve tezin orijinal kısmı için faydalı olacağı düşünülen bazı fiziksel kavramlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde bu çalışmada önemli yer tutan Konumsal Uyarlanmış Çatının inşa süreci açıklanmıştır. Dördüncü bölüm çalışmamızın orijinal kısmını oluşturan bölümlerden ilki olup bu bölümde çalışmamızın temelini oluşturan 2. Tip Konumsal Uyarlanmış Çatı tanıtılmış ve bu çatıya göre açısal hız vektörü verilmiştir. Beşinci bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında yer alan Tzitzeica eğrilerine dair karakterizasyonlar verilmiş ve küresel Tzitzeica eğrileri için bazı sonuçlar elde edilmiştir. Son bölümde ise 2. Tip Konumsal Uyarlanmış Çatıya göre özel Smarandache eğrilerinin ürettiği yörüngeler ve bu yörüngelerin Frenet elemanları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis includes six sections. The first section is an introduction devoted to the literature knowledge. In the second section, basic mathematical and some physical concepts thought to be useful for the original part of the thesis are mentioned. In the third section, the construction process of the Positional Adapted Frame which has importance for this study is explained. Fourth section is the first of the sections which constitute the original part of our study. Type 2-Positional Adapted Frame which constitutes the basis of our study is introduced and the angular velocity vector is given according to this frame in this section. In fifth section, some characterizations related to Tzitzeica curves in 3-dimensional Euclidean space are given and some results are obtained for the spherical Tzitzeica curves. In the last section, the trajectories generated by special Smarandache curves according to the Type 2- Positional adapted Frame and the Frenet elements of these trajectories are emphasized.