Offshore wind turbines in Marmara Region, Türkiye: Site selection and preliminary geotechnical design of monopiles
Marmara bölgesi, Türkiye'de deniz üstü rüzgar türbinleri: Saha seçimi ve tekil kazık geoteknik ön tasarımı
  1. Tez No: 810520
  2. Yazar: ERAY CACEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN, DOÇ. DR. ELİF OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak Marmara Bölgesi'nde kurulabilecek deniz üstü rüzgar enerji santrallerinin olası sahalarını tespit etmek için Analitik Hiyerarşi Prosesi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılmıştır. Saha seçim kriterleri literatür taramasına dayalı olarak belirlenmiş, ardından bu kriterlerin göreceli önemleri, deniz üstü rüzgar enerji santrali saha seçimi konusunda 11 uluslararası uzmanın cevapladığı bir ankete dayalı olarak hesaplanmıştır. Toplamda 5 bölge uygun saha olarak belirlenmiştir. İkinci aşamada, farklı idealize zemin profilleri, kazık çapları ve p-y eğrisi tavsiyeleri dikkate alınarak tekil kazıklar için 12 farklı durumda ön tasarım çalışması yapılmıştır. Güney Marmara Denizi'ni temsil edebilecek idealize edilmiş üç zemin profili tanımlanmıştır. Analizlerde kullanılan p-y eğrisi tavsiyeleri, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün mevcut ve gelecekteki tavsiyelerini içermektedir. Yeni önerilen p-y eğrilerinin, mevcut yöntemlerle karşılaştırıldığında tekil kazık penetrasyon derinliğini %20-30 oranında azaltabileceği ve mevcut önerilerin yapamadığı zemin/yükleme koşullarında, yeni önerilerin kabul edilebilir tasarımlar verebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, first, Analytical Hierarchy Process and Geographic Information Systems have been applied to detect suitable sites for future offshore wind power plants in Marmara Region, Türkiye. Site selection criteria have been determined based on literature review, then relative importances of these criteria have been computed based on a questionnaire answered by 11 international experts on offshore wind power plant site selection. In total, 5 regions are identified as suitable sites. In the second stage, three idealized seabed soil profiles have been identified which could represent Southern Marmara Sea and 12 preliminary monopile design cases have been studied considering different idealized soil profiles, pile diameters and p-y curve recommendations. Considered p-y curve recommendations include the current and the newly proposed recommendations of the American Petroleum Institute. It is found that newly proposed p-y curve recommendation could result in 20- 30% reduced monopile penetration depth leading to a more economical foundation solution. Also, it is found that in certain soil/loading conditions, it may provide a satisfactory design while the current p-y recommendation cannot.