Okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki gelişimlerine etkisi
The transformational leadership behaviors of school administrators the impact of teachers on their professional development
- Tez No: 810524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim kurumlarında“okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki gelişimlerine etkisini”öğretmen görüşlerine dayalı olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Zonguldak ili Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey ve Merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerden oluşmuştur. Araştırmanın örneklemini de olasılıklı örnekleme yöntemlerinden tabakalı oranlı örnekleme yöntemi kullanılarak, ilçelerin farklı okul türlerinden belirlenmiş olan 578 öğretmen oluşturmaktadır. Evreni temsil eden örneklemin büyüklüğünün alt sınırı 278 dir. Araştırmanın değişkenlerine ilişkin veriler, kişisel bilgilerin yer aldığı form ve standardize edilmiş ölçekler aracılığıyla elektronik ortamda toplanmıştır. Okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarına ilişkin veriler Balyer (2012)'in uyarladığı“Dönüşümcü Liderlik Özellikleri Ölçeği”ile; öğretmenlerin Mesleki Gelişim algısına ilişkin veriler Özdemir (2020)'in uyarladığı“Mesleki Öğrenme Etkinlikleri Ölçeği”ile ve katılımcılara ait kişisel bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmadaki veriler, SPSS programına aktarılıp analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde yüzde, sayı, standart sapma ve ortalama gibi betimleyici istatistiki metotlar kullanılmıştır. Bağımsız örneklem T-Test Tekniği çözümlemesi yapılmıştır. Tek Yönlü Varyans Tekniği çözümlemesi -ANOVA yapılmıştır. Pearson Korelasyon Katsayısı uygulanmıştır. Basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgularda, okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının ve öğretmenlerin mesleki gelişim düzeylerinin öğretmenlerin cinsiyetine, mesleki kıdemine, eğitim durumuna, okul türüne ve okul müdürü ile çalışma sürelerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğretmenlerin mesleki gelişim düzeyleri arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki gelişimleri üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the effect of the transformational leadership behaviors of school administrators on the professional development of teachers in secondary education institutions, based on teacher opinions. In this study, the relational survey model, one of the quantitative research models, was used. The universe of the research consisted of teachers working in official secondary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the provinces of Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey and Merkez in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 578 teachers who were determined from different school types in the districts by using the stratified proportional sampling method, which is one of the probability sampling methods. The lower limit of the sample size representing the universe is 278. Data on the variables of the study were collected electronically through a form containing personal information and standardized scales. Data on the transformational leadership behaviors of school administrators. With the“Transformational Leadership Traits Scale”adapted by Balyer (2012); data on teachers' perception of Professional Development The“Vocational Learning Activities Scale”adapted by Özdemir(2020) and the personal information of the participants were collected with the“Personal Information Form”. The data in the research were transferred to the SPSS program and analyzed. Descriptive statistical methods such as percentage, in the findings obtained in the study, it was concluded that the transformational leadership behaviors of the school principals and the professional development levels of the teachers did not make a statistically significant difference according to the gender of the teachers, their professional seniority, educational status, school type and working time with the school principal. In the findings obtained in the study, it was concluded that the transformational leadership behaviors of the school principals and the professional development levels of the teachers did not make a statistically significant difference according to the gender of the teachers, their professional seniority, educational status, school type and working time with the school principal. It has been found that there is a positive and high level relationship between the transformational leadership behaviors of school principals and the professional development levels of teachers. In addition, it was seen that the transformational leadership behaviors of school administrators were a significant predictor of teachers' professional development.