Pandeminin iklimlendirme sistemleri üzerine etkisi
The effect of the pandemic on air conditioning systems
- Tez No: 810523
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 pandemisinin iklimlendirme sistemleri üzerine olan etkileri ve bu etkilerin neden olduğu sonuçlar incelenmeye çalışılmıştır. 2019 yılında Çin'de ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde Dünya'yı etkisi altına alan bu pandeminin en önemli bulaş yollarından birinin hava olması nedeniyle iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin çalıştırılma koşulları ve biçimleri büyük soru işaretlerine sebep olmuştur. İlk olarak pandemi nedeniyle insanların kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirdiği ve bu nedenle iklimlendirme sistemleri daha sık kullanıldığı için bu sistemlerin işletilmesi ve bakımı daha önemli hale gelmiştir. Bununla birlikte havalandırma sistemleri enfekte olan kişilerden bulaşan virüsleri dağıtabileceği/taşıyabileceği üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu nedenle bu yer değiştirmenin engellenmesi için neler yapılabileceği üzerinde çalışmalar ortaya sunulmuştur. Pandemi iklimlendirme sistemlerinin işletilme koşullarının yanı sıra filtreleme sistemlerinin de nasıl daha etkili olabileceği üzerine çalışmalar başlatmıştır. Bu alanda farklı öneriler ortaya atılsa da SARS-CoV-2 virüsü hakkında az bilgiye sahip olunması nedeniyle bu alandaki çalışmalar ne yazık ki sınırlı kalmıştır. Özellikle ortaya atılan filtreleme sistemlerinin etkinliğinin kanıtlanması üzerine gayret gösterilmiştir. Bu tez çalışması aracılığıyla yapılan çalışmaların gözden geçirilmesi tek bir filtreleme/dezenfeksiyon yönteminin kullanılmasıyla kesin bir sonuç elde edemeyeceğimiz ve bu nedenle farklı kombinasyonlarla bu virüslerin yer değiştirmesinin ve yayılmasının en aza indirilebileceği öngörülmüştür ve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the COVID-19 pandemic caused by the SARS-CoV-2 virus on air conditioning systems and the consequences of these effects were tried to be examined. Due to the fact that one of the most important transmission routes of this pandemic, which emerged in China in 2019 and affected the world in a short time, is air, the operating conditions and forms of air conditioning and ventilation systems have caused great question marks. First of all, the operation and maintenance of these systems has become more important as people spend more time indoors due to the pandemic and therefore air conditioning systems are used more frequently. However, it has been focused on that ventilation systems can disperse/carry viruses transmitted from infected people. For this reason, studies have been presented on what can be done to prevent this displacement. In addition to the operating conditions of the pandemic air conditioning systems, studies have started on how filtering systems can be more effective. Although different suggestions have been put forward in this area, unfortunately, studies in this area have been limited due to the lack of knowledge about the SARS-CoV-2 virus. In particular, efforts have been made to prove the effectiveness of the proposed filtering systems. Reviewing the studies conducted through this thesis, it has been predicted and suggested that we cannot obtain a definitive result with the use of a single filtering/disinfection method, and therefore, the displacement and spread of these viruses can be minimized with different combinations.