Özel tüketim vergilerinin mükellefler üzerindeki etkisi (2011-2021)
Effect of special consumption taxes on taxpayers (2011-2021)
- Tez No: 810525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BOZGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vergi, devlet sisteminin kamusal fonksiyonlarını yerine getirmek için kurulan eski ve köklü bir uygulamadır. Günümüze kadar birtakım değişime uğramış olsa dahi hep devlet tarafından karşılıksız tahsil edilmiştir. Vergi borçlusu konumunda olan vergi mükellefleri açısından verginin etkisi yadsınamaz. Özel tüketim vergisi gibi ödeme gücüne bakılmadan alınan vergilerin karşılıksız olması, mükelleflerin vergiye olan bakış açısını olumlu ya da olumsuz olarak şekillenmesine neden olur. Vergilendirmeden istenen amaçlara ulaşmak için mükellefin vergiye uyum sağlaması gerekmektedir. Bu çalışma mükelleflerin kişilik özelliklerinin, devlete olan bağlılığının, gelir durumunun, aile yapısının ve vergi sisteminden kaynaklanan faktörlerinin mükelleflerin vergiye ilişkin tutumunu nasıl etkilediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda bazı ürünler seçilip 2011-2021 yılları arasındaki veriler dikkate alınarak mükelleflerin seçili ürünlerin kullanma durumu ile özel tüketim vergi gelirleri arasında ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, özel tüketim vergi gelirlerinin söz konusu yıllar arasında giderek arttığı, mükelleflerin bazı ürünleri diğerlerine göre tercih ettiği, alkol ve alkol ürünlerinin kullanma oranının düştüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca, bazı ürünlerin kullanımının daha arttığı göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax is an old and well-established practice established to fulfill the public functions of the state system. Even though it has undergone some changes until today, it has always been collected by the state free of charge. The effect of tax is undeniable for taxpayers who are in the position of tax debtors. The fact that taxes collected regardless of their ability to pay, such as special consumption tax, are unrequited, causes the taxpayers' perspective on tax to be shaped positively or negatively. In order to achieve the desired objectives of taxation, the taxpayer must comply with the tax. This study aims to reveal how taxpayers' personality traits, their commitment to the state, income status, family structure and factors arising from the tax system affect the taxpayer's attitude towards tax. For this purpose, some products were selected and the relationship between the taxpayers' use of selected products and their special consumption tax revenues was examined, taking into account the data between the years 2011-2021. As a result of the findings, it was observed that the special consumption tax revenues increased gradually between the said years, taxpayers preferred some products over others, and the rate of use of alcohol and alcohol products decreased. In addition, it is observed that the use of some products has increased more.