Analysis of mzi modulators with one-dimensional photoniccrystal waveguides
Bir boyutlu fotonik kriıstal dalga kılavuzları ile mzımodülatörleriınin analizi
  1. Tez No: 810571
  2. Yazar: FATİH UTKU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Fotonik Kristaller, ışığı eşsiz şekillerde kontrol edebilmeleri sebebiyle entegre optik dünyasında giderek daha fazla dikkat çekmektedirler. Bu tez, bir boyutlu Fotonik Kristal yapılarının Mach-Zehnder Interferometresinin daha yüksek performansla çalışmasını nasıl sağlayabileceğini incelemektedir ve bu sayede genellikle silikon tabanlı seçeneklerin dışında yeni bir seçenek sunmaktadır. Bu tezdeki araştırma, Fotonik Kristallerin ölçeklenebilirlikleri sayesinde 1550 nm merkezli bir bant genişliği etrafında en iyi şekilde çalışacak şekilde ayarlanabileceği üzerine odaklanmaktadır. Bu özel özellik, genişlik, yarıçap ve yükseklik ölçümleriyle birlikte, modülatörün performansını artırmayı amaçlayan bir Fotonik Kristal tasarımının temelini oluşturur. Çalışma, bant genişliğinin farklı cihaz uzunluklarıyla nasıl değiştiğine dair ayrıntılı bir incelemeyle başlar. Ardından, interferometrenin kolları olarak bir boyutlu kristal dalga kılavuzları kullanarak klasik kullanımdan farklı bir yeni MZI modülatör tasarımı önerilir. Bu kurulum, Fotonik Kristallerin yüksek bant genişliği operasyonlarını destekleme ve modülatörü genel olarak çok daha küçük hale getirme gibi benzersiz yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanır. Bu tez, derinlemesine bir analiz yaparak ve Fotonik Kristallerin bant diyagramının sayısal değerlendirmelerini kullanarak, bu tasarımın işlevselliğinin birden fazla kavram tarafından desteklenebileceğini gösterir. Bulgular, bant genişliğinde büyük bir artış ve verimli çalışmayı, cihaz boyutunda belirgin bir küçülme ile birlikte gösterir ve bu durum, geleneksel silikon tabanlı tasarımlardan büyük bir adım öteye gidilebileceğini ve gidildiğini açıkça ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Photonic Crystals, also known as PhCs, can control light in unique ways, which is why they are getting more and more attention in the world of integrated optics. This thesis looks into how one-dimensional PhCs can make Mach-Zehnder Interferometer modulators operate with higher performance, offering a new choice besides the usual silicon-based options. The research focuses on how flexible PhCs are, meaning they can be tweaked to work best around a 1550 nm centered bandwidth. This special feature, along with certain measurements of width, radius, and height, are the basis of a PhC design that aims to boost the modulator's performance. The study starts with a thorough look into how bandwidth changes with different device lengths. Then, a new MZI modulator design is suggested, which differs from the norm by using one-dimensional PhC waveguides as interferometer's arms. This setup makes the most of the PhCs' unique abilities to support high-bandwidth operations while making the modulator a lot smaller overall. By going deep into the analysis and using numerical evaluations of the PhC's band diagram, it is proven that this design's functionality can be supported by more than one concept. The findings show a big jump in bandwidth and efficient working, along with a notable shrink in device size, making it clear that this is a big step up from traditional silicon-based designs.